Případ Čapí hnízdo dneškem nekončí. Pokud se státní zástupce odvolá, Vrchní soud Babiše stejně neodsoudí

Jakub Blažek

Městský soud v Praze zprostil viny Andreje Babiše a Janu Nagyovou v kauze známé jako Čapí hnízdo. Obžalováni byli z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Verdikt a možný následující vývoj pro INFO.CZ komentuje Jakub Blažek z advokátní kanceláře Blažek a Bureš.

Tento článek nemá za cíl hodnotit správnost či nesprávnost rozsudku Městského soudu v Praze, protože mi není znám spisový materiál, ani jsem se neúčastnil hlavních líčení a zatím není vyhotovena písemná verze obsahující podrobné odůvodnění. Pokusím se ale zjednodušeně vysvětlit, co z hlediska dalšího postupu v trestním řízení znamená skutečnost, že byli oba obžalovaní soudem v I. stupni zproštění obžaloby.

Státní zástupce může proti rozsudku podat odvolání, a to v zákonné lhůtě osmi dnů ode dne doručení písemného vyhotovení rozsudku. Pokud by jej nepodal, stane se rozsudek pravomocným a případ mediálně nazývaný „Čapí hnízdo“ tím skončí.

Častěji se stává, že státní zástupce odvolání podá (s ohledem na výjimečnost tohoto případu si ale nedovolím další postup státního zastupitelství předjímat) a o odvolání pak bude rozhodovat Vrchní soud v Praze.

Ačkoliv se může zdát, že proces je – sportovní terminologií řečeno – na konci prvního poločasu a stav je 0:0, není to tak úplně pravda. Pokud totiž soud v I. stupni obžalovaného zprostí obžaloby a odvolání podává státní zástupce, je to sice konec prvního poločasu, ale pořád lepší pozice, než když soud obžalovaného odsoudí a odvolání musí podávat právě obžalovaný. Fotbalovou hantýrkou řekněme, že obžalovaný vede 1:0.

Poté, co státní zástupce podá odvolání, má obžalovaný právo se k němu vyjádřit. Jakmile tak učiní (nebo pokud svého práva nevyužije), postoupí soud I. stupně celý spis odvolacímu soudu.

sinfin.digital