David Rath léčí spoluvězně a nouzový stav se vrací jako voják Švejk, glosuje Václav Vlk

Václav Vlk

GLOSA VÁCLAVA VLKA | Každý v našem státě přidává ruku k dílu. Stav pandemie produkuje aktivitu, jen to mrská. Trestanci pracují, a to dokonce ve svých profesích. Třeba doktor Rath, kterého vězeňská služba zařadila do brněnské nemocnice, už léčí své spoluvězně.

„Kvůli nedostatku zdravotníků využijeme potenciál odsouzených,“ řekla mluvčí brněnské nemocnice, která se k totožnosti lékaře nevyjádřila. „Bude pracovat pod dohledem civilního lékaře jako praktický lékař. V případě potřeby bude vypomáhat na covidové jednotce,“ dodala. Vtírá se otázka, co kdyby ten virus nebyl? Navlékal by David Rath korálky nebo lepil pytlíky? Protože smyslem trestu je trestat, ne snad proboha napravovat. Ovšem využívání potenciálu odsouzených má svůj zvuk. Navrhuji využít profesionálních dovedností odsouzených úplatkářů v kombinaci s vyděrači a násilníky na vyjednávání o dodávkách vakcíny proti covidu na mezinárodní scéně. Povoláme-li Radovana Krejčíře, posuneme celou věc na úplně jinou úroveň. Nejen že konečně bude dostatek vakcín, ale ty „prachy“, co při tom zašantročí, budou lepší investice, než vyhazování státních peněz co prozatím předvádí vláda. 

Když už jde o argumenty, u soudu není žádný marný. Obhájci pořád lkají, že nouzový stav (ten co byl a teď už je i není) nemá jaksi právní kapacitu na zvyšování trestních sazeb. Soudy o tom hluboce uvažují, nejsou však schopné se dohodnout a nešťastní kriminálníci sledují, jak putují za rohlík a pivko ukradené v sámošce na dva roky natvrdo. Hlava jim to nebere. Hledají, jak mírně soudu naznačit, že kradou stejně, ve stejném obchodě a se stejnou ochrankou jako předtím, jen mají všichni roušku na nose, když už jde o ty rozdíly. Jeden zloděj v Brně to dokázal i pěkně vyargumentovat: „Obhajobou je připomínána objektivní skutečnost, že v den spáchání trestného činu, 15. dubna 2020, bylo na celém území Jihomoravského kraje pouze 247 nakažených osob a 12 mrtvých. I proto je trest ve výši 30 měsíců považován za zjevně nepřiměřený,“ zvolil do svého odvolání nečekané statistické argumenty. Navíc dodal, že přece ukradené nůžky vrátil a do vězení nenastoupil proto, že se staral o těhotnou přítelkyni. Obhajoba pak ještě tvrdila, že přísnější tresty by měly podle stejné logiky být i za epidemie chřipky nebo spalniček,“ jak stojí v článku na Novinky.cz

Soud se nenechal obalamutit, protože jedinou účinnou prevencí všech nemocí společnosti je kriminál. Když už jsme u té prevence, nabízí se paralela se severskými zeměmi, kde mají v zápase s novým koronavirem celkem úspěchy. Taky mají úspěchy s prevencí, a to kriminality. Třeba že nevidí jedinou cestu v té prevenci natvrdo.

Kdo by čekal, že se vyhnu konci nouzového stavu… tak ne, nevyhnu. On je trošku jako host z knih pana Haška. Když ho vyhodili na dvůr, aby laskavě přestal otravovat, vrátil se hrdě hlavními dveřmi jako nejpotřebnější štamgast, zaručující hlavní útratu restaurace. Právníci mudrují, noviny rejdí v kategorii ústavní právník, experti na zdravotnické právo se vyjadřují a premiér této vlády pochopil, že slabost právního systému, tedy jeho chabá rychlost, kterou zná z vlastní trestněprávní zkušenosti, skýtá řadu netušených možností. Prozatím je předváděl pan prezident, který dělal z ústavy trhací kalendář. A taky v soukromé rovině mu nikdy nikdo účinně neoponoval. Jenže nic neroste do nebe, jak sdělil Ústavní soud v případu Zdeňka Šarapatky. Nejsem z toho rozhodnutí nijak nadšený. Zkusme ale domyslet jeho důsledky. V zásadě říká, že král je nahý. Nebo taky, že náš prezident už vlastně není prezident, ale obyčejný lhář, který může stát před soudem sám za sebe. Tak dlouho si hrál, až systém vlastní ochrany prolomil sám. Tím se obloukem dostávám k situaci, v níž jsme. Nebo spíše budeme. Znáte vlastizradu? Znáte rozvracení republiky? Neboli v oddílech trestního zákoníku s názvem „Trestné činy proti základům České republiky, cizího státu a mezinárodní organizace a Trestné činy proti bezpečnosti České republiky, cizího státu a mezinárodní organizace“. Tak tam je atrakcí. Pro ty, kteří touží po pomstě i pro ty, kteří budou ochotně sloužit. Současně věřím v národní povahu. Studijní materiál „Slánský a spol.“ Asi to neskončí jak v padesátých letech, nicméně potenciál zadělat na další dlouholeté léčení šrámů to určitě má.

sinfin.digital