Stereotypu se jen tak nezbavíme: Jak obejmout rasistu a xenofoba?

Václav Vlk

GLOSA VÁCLAVA VLKA | Volby jsou v podstatě tu, a tak si mohu dovolit začít trošku politikou. Ale nebojte, k právu se také dostaneme. My v Praze si žijeme v pěkné bublině, což někteří politici vědí. Vezou se tedy na vlně kde čeho, včetně nepokrytého rasismu a xenofobie. Není to jednoduché.

Čekal jsem před pár dny před školou na svoje děti. Z budovy vyběhli rozesmátí osmáci, pošťuchovali se a navzájem na sebe pokřikovali. Chlapec počastoval dívku výkřikem „špindíro“, na což ona reagovala výkřikem „žiďáku“. Anebo jsem před pár dny byl v hospodě na maloměstě, kde, jak to tak bývá, se semlelo páté přes deváté. A zcela vážně se řešilo, že je potřeba „vykastrovat cikány“. Diskutovalo se o tom, jaká technika a který postup bude nejlepší... 

Nemyslím si, že by kdokoliv byl zcela vážně smýšlející rasista, ale prostě to v nás je. Stereotypu se jen tak nezbavíme. Není potřeba popisovat historii. Všichni víme, jak malinko stačí k tomu, že se z těchto řečí stala zcela reálná plynární ulice s malým „p“. V této souvislosti nemají smysl nějaké zlostné fráze a nápady o převýchově vlastních občanů. Ačkoli to dokazuje absolutní odtržení progresivních stran od reality, když nás chtějí zrovnoprávňovat s 87 pohlavími, zatímco se ještě neumíme vypořádat s tím, co tady máme každý den.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Máme každý v sobě skrytého rasistu nebo xenofoba?
  • Lze srovnat případ Jaromíra Baldy s účastí v proruských jednotkách na Ukrajině?
  • Co by soudkyni Kateřinu Šimáčkovou připravilo o nezávislost?
sinfin.digital