Januš: Bojujme proti totalitám příběhy. Paměť národa jich letos nabídne už 10 tisíc

GLOSA JANA JANUŠE | Česká kancelář globální právní firmy White & Case uspořádala přesně měsíc před výročím 17. listopadu oceněníhodnou akci nazvanou 30 let svobody. Nešlo o samoúčelnou oslavu, na níž by se u dobrého rautu v Mramorovém sálu Lucerny potkalo pár důležitých lidí, ale o ukázkovou filantropii. Právníci totiž zcela potlačili sami sebe a dali veškerý prostor Paměti národa a obětem komunistických represí.

A díky dražbě fotografií ze Sametové revoluce historická témata mající svůj přímý vliv na současnost nejen otevřeli, ale umožnili je posouvat i dál. Pojďme alespoň letošní sezónu firemních večírků pojmout obdobným způsobem a vyprávějme si na nich příběhy z naší minulosti. Jděme ale ještě dál a hledejme takové příběhy v hlubinách vlastních rodin. Nic nás totiž ve vidění minulosti i současnosti nepoučí více.

Šel po Gottwaldovi i nacistech. Po prozrazení dostal provaz, jeho tělo se nikdy nenašlo

Na zmíněné akci patřilo nejvíce pozornosti paní Milušce Havlůjové, která v 50. letech skončila z politických důvodů v komunistickém kriminálu. Hrůzu tehdejších výslechů si podle jejích slov neumíme představit. Komunisti navíc nepostihli jen ji, ale také jejího malého syna, kterého při jednom výslechu sebrali a statečné ženě ho vrátili „počuraného, pokakaného a škytajícího“. Dodnes si nese zdravotní následky.

INFOGRAFIKA DNE: Sametová revoluce

Paní Havlůjová popisovala také besedy, které v současnosti absolvuje. Opakuje se při nich podobný scénář: posluchačům všechny ty hrůzy naplno dojdou až ve chvíli, kdy je slyší od jejich přímé oběti. Konečně to, že o nich může paní Havlůjová vyprávět, pro ni znamená svobodu.

Když se setkáme s takovýmto člověkem, uvědomíme si naplno traumata minulosti, ale zároveň nás nutně potěší naše současnost. Protože v porovnání s tím, co zažili lidé, jako je paní Havlůjová, se nám dnes opravdu nic neděje.

Prala se s gestapáky, facky jí nevadily. Bernášková byla první odsouzenou k smrti

Vyprávět si takovéto příběhy vyžaduje osobní statečnost. Mluvit sám o sobě, své rodině, svých pocitech, obavách, poníženích a třeba i pochybách či zaváháních nemusí být příjemné. V rodině každého z nás jsou ale nějak obsaženy dějiny, zkusme se na ně podívat, rozebrat je. Pochopíme pak lépe nejen sami sebe, ale rovněž minulost naší společnosti. Jak je vyprávění příběhů pro boj s totalitami důležité, ostatně tematizuje i film Pražské orgie, který se právě promítá v českých kinech.

Mapa pochodu 17. listopadu 1989

Pokud nebudeme vědět, jak začít a o čem spolu mluvit, jak hluboko jít a na co se zaměřit, můžeme základní návod „okoukat“ právě z příběhů, které  zveřejňuje Paměť národa. Jak na zmíněné akci zmínil Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, které za tímto projektem stojí, letos jich bude už 10 tisíc. Tak se z nich opravdu zkusme poučit.

 

SDÍLET
sinfin.digital