Januš: Státní zástupci prohráli další velkou kauzu. Půtovi a dalším by se měli omluvit

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Hejtman Libereckého kraje Martin Půta je nevinný, rozhodl dnes nepravomocně po mnoha letech Krajský soud v Liberci. Na kauze spojené s podezřením z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele se ukazuje několik věcí: Minimálně v takto exponovaných případech u nás trvá trestní proces příliš dlouho, Půta si totiž obvinění vyslechl už v listopadu 2014. Nyní, v květnu 2020, sice přichází satisfakce v podobě zprošťujícího verdiktu, není ale tak velká, jak by měla být. Vždyť Půta se kvůli trestnímu stíhání vzdal i předsednictví Starostů a nezávislých. V neposlední řadě si musíme rovněž připomenout, že jde o další neúspěch státního zastupitelství ve velké a sledované kauze s politickým přesahem.

 

Trestní stíhání je nepříjemná věc, o tom nemůže být sporu. I když jste si jisti svou nevinou, musíte chodit na policii a k soudu, zvažovat další postup, a pokud se neobejdete bez advokáta, stojí vás to rovněž dost peněz. To je ještě ta lepší možnost, kdy vás stíhají na svobodě a nesedíte ve vazbě. Nemluvě o pošramocené pověsti či ostudě, kterou vám to celé přinese.

Jste-li politik nebo jiná veřejně známá osobnost, je to všechno ještě horší. Píšou o vás noviny, vaše tvář se objevuje v televizním zpravodajství a přestože platí presumpce neviny, stíhání vás politicky diskvalifikuje. Donedávna – než především Andrej Babiš přepsal pravidla možného – se obecně očekávalo, že na obvinění zareagujete a vykonáváte-li veřejné funkce, odstoupíte z nich do doby, než se očistíte, a ideálně se z veřejného života úplně stáhnete.

Státní zástupci jsou už spíš součástí policie než justice, říká šéf pražského soudu Vávra

sinfin.digital