Januš: Válková dostane od Babiše odměnu za věrnost. Stane se i ombudsmankou?

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Vláda v pondělí s největší pravděpodobností potvrdí bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO) coby novou vládní zmocněnkyni pro lidská práva. V politické rovině patrně jde o jasnou odměnu za profesorčinu loajalitu premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Zvláště, když se odbornice na trestní právo nebojí říci tu, že by ji lákal Ústavní soud a tu, že by svou kariéru ráda završila jako ochránkyně veřejných práv. Z čistě odborného hlediska to ale nemusí být zase až tak špatná zpráva, jak je v posledních dnech prezentováno. Válková se totiž lidským právům skutečně dlouhodobě věnuje. 

Když se v roce 2014 hnutí ANO dostalo poprvé do vlády, profesorka Helena Válková se stala ministryní spravedlnosti. Vzhledem k jejímu odbornému renomé i znalosti prostředí se od ní hodně očekávalo. Během tehdejšího vládního angažmá dokonce chtěla stihnout přichystat dva zcela nové procesní kodexy - ten civilní, i ten trestní. Válkovou ale postupně vyčerpaly tu více, tu méně otevřené války s jejími prvními náměstky. Nejprve se současnou pražskou radní Hanou Marvanovou, posléze i s jejím nástupcem v ministerské funkci Robertem Pelikánem (ANO).

Válková, která tehdy byla v politice opravdu čerstvě, jakoby úplně nechápala pravidla hry. V únoru 2015 tak o ní vyšel v Lidových novinách nechvalně proslulý článek Osudové chyby ministryně Válkové. „Po roce ve funkci patří ministerstvo spravedlnosti vedené Helenou Válkovou (ANO) mezi nejslabší článek vlády. Po sérii personálních otřesů z poloviny loňského roku se resortu nedaří plnit ani úkoly stanovené vládním prohlášením, hrne před sebou mnoho klíčových rozhodnutí,“ zní úvod textu.

Januš: Babiš bude obžalován, soud ho ale očistí. Tak to v Česku chodívá

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital