Měl by mít prezident právo navrhovat zákony? Komentář Karla Havlíčka

Karel Havlíček

„Jsem pro přímou volbu starostů,pravil prezident Miloš Zeman. Řekl to opakovaně – například před pěti lety při vystoupení na sněmu hnutí STAN, kde podpořil legislativní návrh tohoto politického subjektu podporující přímou volbu starostů v malých obcích a menších městech. Prezident by k tomu přidal ještě hejtmany. Před několika dny po vyhlášení výsledků prezidentské volby zazněla z prezidentových úst podobná slova a nedlouho předtím je použil i na sněmu jiného hnutí (SPD), kde k tomu mimo jiné podotkl, že by se v tomto směru staral sám, ale že bohužel prezident nemá zákonodárnou iniciativu, neboť ta byla v roce 1993 hlavě státu odňata. „Sebrala se Václavu Havlovi,“ formuloval to pan prezident.

V zásadě – domnívám se – plynou z toho tři závěry. Především je jasné, že přímá volba starostů (dodejme: primátorů, hejtmanů) je významné politické téma, které po relativně dlouhou dobu rezonuje politickým prostorem.

Za druhé: Je celkem lhostejné, kdo je v té či oné chvíli nejvýraznějším nositelem tohoto názoru a pod jakou ideologickou nálepkou. Zdá se, že to není projekt levicový ani pravicový, liberální, konzervativní ani socialistický, není to představa krajní, nýbrž sdílená přinejmenším určitou částí politického mainstreamu; důležité je, zda to je projekt dobrý.

Za třetí: Lehce se tu odkrývá ten pověstný koberec, pod který se v každé společnosti a v každé historické době leccos mete, a pod ním nesměle vystrkuje růžek celkem zapomenutý lísteček s poznámkou: zákonodárná iniciativa hlavy státu.

Získají roboti právo volit? Musíme to řešit, říká právní talent roku Linda Kolaříková

sinfin.digital