Nápad zažalovat výkonnou moc za neexistenci právní úpravy je vskutku originální a neotřelý, glosuje Václav Vlk

Václav Vlk

KOMENTÁŘ VÁCLAVA VLKA | Justiční události minulého týdne jsou žhavé jako počasí. Nabízelo by se komentovat předjustiční požár ve STANu. Ale ne, až za chvíli.

Budeme přízemní. Budeme řešit křičící děti rušící hotelové hosty. V rámci tradičního boje kulturních válek je jeden z požadavků progresivní strany svobodně otravovat druhé tím, co považuje druhá strana za nevhodné a obráceně. Nejroztomilejší v tomto směru je spor o vřískající děti a jejich výchovu, tak se na to zaměřila i Česká obchodní inspekce a provozovateli hotelu, který zakázal vstup dětem mladším patnácti let ve snaze vytvořit klidovou zónu, udělila pokutu ve výši 10.000,– korun. 

Už z výše pokuty je naprosto jasné, že jejím smyslem bylo takové bu-bu-bu. Spor však doputoval k Nejvyššímu správnímu soudu, který uzavřel, že vyloučení osob mladších patnácti let z ubytovacích služeb představuje přiměřený zásah i prostředek vedoucí k zajištění klidného a tichého prostředí vhodného k relaxaci. Velmi logický závěr, ke kterému připojil doušku víc než zdravého rozumu, když vyslovil, že návrhy České obchodní inspekce, aby provozovatel vykazoval ven děti rušící hotelové hosty, nebo dokonce děti, u kterých je podezření, že budou rušit, je bláznivý nápad. Výsadou demokracie je, že k nalézání normálních řešení můžeme vyčerpat činnost u správních orgánů na dvou stupních a zatížit soudní soustavu až k soudu nejvyššímu.

Ovšem ochrana práv před soudem, to je i ochrana menšinových nápadů. Některé ekologické spolky pojmuly nápad po německém vzoru zažalovat státní úřady za to, že nedostatečně chrání životní prostředí a globálně málo přijímají restrikce a redukce, které vyplývají z mezinárodních závazků České republiky. Nápad zažalovat výkonnou moc za neexistenci právní úpravy je vskutku originální a neotřelý, byť uloupený z Německa. Ostatně fascinující je i název spolku Klimatická žaloba ČR.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Dokázali ekologičtí aktivisté a příslušný soud, že záleží jenom, jak sexy je vaše podání?
  • A jak nebezpečnou moc mají média?
sinfin.digital