Občasník za zpřístupnění Pražského hradu pro plebs aneb Zajímavá poučka o tom, kdo nám tady vládne

Václav Vlk

KOMENTÁŘ VÁCLAVA VLKA | Krátce připomenu čtenářům, že jsem se v době covidu pod dojmem toho, že v liduprázdné Praze není možno projít přes Pražský hrad, začal zajímat o to, kdo vlastně nařídil zákaz průchodu, bezpečnostní prohlídky a znepřístupnění hlavních vchodů do areálu Hradu. A tak jsem začal pátrat po tom, která instituce zavedla jakákoliv z omezujících opatření nebo kontrol.

V prvním kole se mi podařilo vypátrat, že je vlastně všechno bezvadné a nikdo nic nenařídil a když už někdo něco nařídil, tak se vlastně nic nestalo. Pokud si čtenář vzpomene na velmi neurčité odpovědi z prvního kola mých dotazů, je mu nejspíš zřejmé, že bylo třeba formulovat další otázky co možná nejpřesněji a vyhnout se tak dalším odpovědím, které jsou převzaté z pasáží turistických průvodců. Aby se zároveň předešlo tomu, že bude opět přehazována odpovědnost z jednoho úřadu na druhý, zaslal jsem shodné dotazy na Správu Pražského hradu i Kanceláři prezidenta republiky. 

Zajímalo mě, zda kterákoli z těchto institucí zavedla jakákoliv z omezujících opatření nebo kontrol, a pokud ne, zda vědí o tom, kdo tak činil. Pokud by i odpověď na poslední z otázek byla negativní, ptal jsem se, z jakého důvodu byly tyto instituce k novým bezpečnostním rámům postaveným u vchodů lhostejné. Vzhledem k tomu, že jsme se také posledně dozvěděli, že o uzavření areálu zřejmě nikdo nic neví. Zajímalo mě, jestli bylo uzavření Hradu, podle všeho, někým povolené nebo alespoň vyšetřováno.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Zjistila policie spáchání přestupku?
  • A kdo iniciuje zavádění jednotlivých opatření na Pražském hradě?
sinfin.digital