Ohromující sebevědomí Igora Stříže a komunistická minulost v zádech

GLOSA VÁCLAVA VLKA | Pravidelný glosář v letním období není na pořadu dne, i autor má právo vzít si někdy dovolenou. Navíc si přiznejme, že když je opravdu léto, tak jsou raději všichni u vody. A kdo by si tam četl nějaká moudra. Když léto není a je ošklivo, tak proč si číst nějaká moudra a ještě se rozčilovat. Nabízí se slibná možnost dívat se na věci s odstupem a až později si udělat názor na to, co je opravdu zajímavé. V mém oboru je rozhodně zajímavou událostí jmenování nejvyššího státního zástupce.

Nedávno mě zaujal rozhovor nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, který poskytl webu Novinky.cz. Jeho nosným znakem je ohromující sebevědomí. Ostatně silnými prohlášeními se přímo hemží. Nevím, jestli si toho pan nejvyšší státní zástupce všiml, ale je prodlouženou rukou státní moci, jejíž nezávislost nemůže být nikdy rovna nezávislosti soudců nebo advokátů. 

Celé to tkví v označení „státní zastupitelství“. Musí být závislé na státním zřízení, na státní moci a ctí zákony státu. Nevím, profesně jsem nikdy neměl žádný významný důvod pana nejvyššího státního zástupce kritizovat a objektivně vím, že svoji práci dělá v zásadě velmi dobře. Ovšem pochopil vůbec, v čem je vada v jeho přístupu k věci?

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se Igor Stříž staví ke své předlistopadové kariéře?
  • Jak se s komunistickou minulostí popasovali soudci Nejvyššího soudu?
  • Bude mít na Slovensku kdo stíhat zločiny a soudit?
sinfin.digital