Šéfovská místa v justici obsazují „neznámí“ soudci. V Česku je to ale většinou standardem

Jan Januš

03. 06. 2020 • 13:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Jen krátce po jmenování nového předsedy Nejvyššího soudu, kterým se stal před dvěma týdny Petr Angyalossy, se rovněž uzavírají výběrová řízení na nové šéfy některých krajských soudů. Ten v Českých Budějovicích by měla vést Martina Flanderová, v Ústí nad Labem Lenka Ceplová a v Hradci Králové Vladimír Lanžhotský, zjistila Česká justice. Do toho se objevují další osobnosti, které ohlašují svou kandidaturu do vedení Soudcovské unie. Jak máme aktuální dění v justici číst?

Tak, že obsazování šéfovských míst u krajských soudů probíhá zcela standardně. Nahoru postupují soudci, kteří k tomu mají kariérní předpoklady – Flanderová nyní vede Okresní soud v Písku, Ceplová i Lanžhotský působili na „svých“ soudech jako místopředsedové. Že nejde o všeobecně známé právníky, není v tomto případě na škodu, ostatně je to na těchto místech poměrně běžné.

Že by se totiž do výběrového řízení přihlásil někdo z „vyšších“ justičních míst – tak jako to před několika lety udělal třeba v právní obci dobře známý soudce Nejvyššího soudu Ljubomír Drápal, který nyní vede Krajský soud v Praze – se totiž v České republice stává zcela výjimečně. Justiční kariéra v naprosté většině případů postupuje „zdola nahoru“ a nikoliv naopak, jak bývá běžné v některých jiných zemích, kde naopak soudce začíná na vyšších příčkách, aby jako nejvíce zkušený rozhodoval spory na prvním stupni či zde přímo nějaký soud řídil.

Zajímavé bude ještě sledovat, kdo zvítězí v případě Městského soudu v Praze a kdo jej od podzimu dál povede, a to už proto, že jde o největší soudní těleso v České republice. Jasné každopádně je, že jeho současný předseda a bývalý prezident Soudcovské unie Libor Vávra, o kterém se v minulosti již spekulovalo jako o možném novém ústavním soudci, nejvyšším státním zástupci či místopředsedovi Nejvyššího soudu, hodlá vstoupit podruhé takříkajíc do téže řeky.

Podle Lidových novin se totiž na podzim utká s dosud známými kandidáty (Šárkou Hájkovou, jak psalo INFO.CZ, a Tomášem Novosadem, jak uvedla Česká justice) o post nástupce současné prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové. „Několik lidí se mne na to ptalo, já o tom přemýšlel a rozhodl se do toho klání jít, protože mne baví soutěžit,“ řekl Vávra Lidovým novinám.

Jasné je, že před všemi jmenovanými budou těžké úkoly. Už nyní totiž můžeme od některých politiků pozorovat „nové“ náznaky zpochybňování kvality českého soudnictví i některých jednotlivých soudců či soudů. Ve chvíli, kdy bude justice patrně muset jít v mnoha ohledech koronavirových otázek proti moci výkonné, musí být nezpochybnitelná. A právě její představení musí ohlídat, aby tomu tak skutečně bylo.

SDÍLET