Tomášek: Euro u nás chtěla většina lidí, podle Václava Klause ale bylo odsouzené k zániku

Michal Tomášek

NOVÉ CESTY K EVROPĚ MICHALA TOMÁŠKA | Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí její katedry evropského práva profesor Michal Tomášek v jedenáctém díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě glosuje počátky českého bankovnictví a vzpomíná na své zážitky z Komerční banky, kde působil jako poradce pro EU: „Příprava na přijetí eura nebyla jen záležitostí technickou, ale i politickou. V roce 1998 by si jeho zavedení u nás přálo asi 60 % obyvatelstva. Euro mělo tedy i dost odpůrců, z nichž nejvýraznějším kritikem byl Václav Klaus.“

Koncem května 1998 jsme se dohodli s redakcí Hospodářských novin, že by bylo vhodné spustit širší informační kampaň o nadcházejícím zavedení eura. To jsme pochopitelně v Bankovní asociaci, ale i v Komerční bance uvítali, protože moje spanilé jízdy do regionů zdaleka nemohly oslovit tolik lidí jako denní tisk. Internet v té době nebyl ještě zdaleka tak rozšířen, takže spolupráce s deníkem, zaměřeným zejména na ekonomicky orientované čtenáře, byla optimální. Ostatně už při mé lednové návštěvě Říma mně v tamní bankovní asociaci vyprávěli o jejich spolupráci s italským tiskem pro informování veřejnosti o příchodu nové měny.

Pro informační kampaň jsme zvolili formu odpovědny, tedy mých odpovědí na dotazy čtenářů k zavedení jednotné měny. Nazvali jsme ji „Co chcete vědět o euru“, z čehož je patrná inspirace názvem jednoho z filmů Woody Allena, kde šlo ovšem o touhu po poznání něčeho jiného, mnohem zajímavějšího.

Tomášek: Když mi v Bruselu připadalo, že naším jediným „právem“ je platit příspěvky

sinfin.digital