Tomášek: Se Zemanem i Rusnokem jsem se mýlil. Mysleli jsme, že euro zavedeme o hodně dřív

Michal Tomášek

13. 06. 2020 • 08:00
NOVÉ CESTY K EVROPĚ MICHALA TOMÁŠKA | Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí katedry evropského práva profesor Michal Tomášek glosuje v 18. díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě počátky českého bankovnictví a přípravy jednotné evropské měny: „Před časem jsem vyprávěl, jak jsem se poprvé mýlil v bankovnictví. Je tedy namístě napsat, kdy a jak jsem se mýlil podruhé. Bylo to v roce 2001, a to v odhadu, kdy by u nás mohlo být zavedeno euro.“

Dlužno předeslat, že celý rok 2001 byl poznamenán přípravami na zavedení hotovostního eura k 1. lednu následujícího roku. Přípravy byly pochopitelně intenzivnější v zemích, kterých se výměna bankovek a mincí měla přímo dotknout. Ovšem také u nás měli lidé marky nebo šilinky a logicky se zajímali, co s nimi. Připravovaly se banky a směnárny a novináři se často ptali, kdy bude euro také naší měnou.

V lednu 2001 přinesl deník Mladá fronta Dnes informaci, že čeští politici očekávají výměnu korun za eura do roku 2010. V březnu mi byla v rozhovoru pro týdeník Ekonom položena otázka o možném zavedení eura v roce 2006. To jsem ovšem považoval za krajně nepravděpodobné. Začátkem září se termínem možného zavedení eura u nás opět zabývala Mladá fronta Dnes. Někteří členové Bankovní rady ČNB hovořili o letech 2006 až 2007, já jsem tipoval rok 2010.

K zásadní výměně názorů na tuto otázku došlo v polovině září 2001 na mezinárodní konferenci Euro 2002 v Budapešti. Předsedal jí eurokomisař Pedro Solbes a mně bylo ctí, že jsem tam mohl promluvit ve společnosti vysokých představitelů bank kandidátských zemí, spotřebitelských organizací, podniků nebo zástupců vlád a parlamentů. Jako novinář byl přítomen doyen české žurnalistiky Milan Syruček, který se svojí pověstnou profesionalitou průběh konference zpracoval pro Hospodářské noviny. Popsal především velké ambice Maďarska zavést euro už v roce 2006, což na konferenci prohlásili jak guvernér Maďarské národní banky Zsigmond Járai, tak ministr zahraničí János Matonyi. Matonyi dokonce navrhl, aby visegrádská skupina sehrála při rozšíření eurozóny podobnou roli, jako sehrály země Beneluxu v 50. a 60. letech při vytváření EHS.

V této všeobecné euforii jsem ve svém vystoupení uvedl, že u nás by euro mohlo být zavedeno nejdříve v roce 2010. Vzbudil jsem tím velkou pozornost, hlavně unijních představitelů, kteří nechápali můj pesimismus. Milan Syruček se mě proto přímo zeptal, proč tak soudím, když premiér Miloš Zeman v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že počítá s termínem pro zavedení eura v roce 2007. V odpovědi jsem poukázal na vysoký deficit veřejných financí, ale také na rozdílnost úrokových sazeb. To mě vedlo k závěru, že náš přechod na euro bude možný po delším přechodném období, než předpokládali Maďaři.

Počátkem prosince 2001 citoval týdeník Reflex ministra financí Jiřího Rusnoka, že Česká republika by mohla zavést euro někdy v letech 2006 až 2007, což jsem tamtéž označil za naprosto nereálné. Ocenil jsem naopak názor ČNB, že s eurem není třeba spěchat. Nejen pro do té doby nezvládnutý vývoj veřejných financí, ale také pro některé nevýhody společné měny. V Reflexu jsem výslovně uvedl ztrátu autonomie v měnové politice, neboť řízení měny umožňuje regulovat vnitřní ekonomiku a vyrovnávat se s vnějšími konkurenčními tlaky.

Můj názor na termín zavedení eura u nás nebyl ovšem ani maximalistický, ani pesimistický, ale spíše středový. Mezi názorem Miloše Zemana nebo Jiřího Rusnoka na jedné straně, a Václava Klause na straně druhé. Václav Klaus viděl horizont zavedení eura u nás v nedohlednu a dokonce pochyboval, že euro přežije do doby, kdy bychom ho případně mohli zavést.

Viděno v čase, jsem se tedy v odhadu zavedení eura v ČR mýlil. Polehčujícími okolnostmi mi jsou, že jsem nebyl sám, kdo se mýlil a že jsem vycházel ze situace rebus sic stantibus. Tedy ani já, ani ostatní jsme nemohli předvídat velkou dluhovou krizi z roku 2008, která v české veřejnosti otřásla důvěrou v euro natolik, že se politici, kteří úzkostlivě sledují názory svých potencionálních voličů, neodvažují ani naznačit, že by o zavedení eura uvažovali. V tomto ohledu lze tehdejší postoj Václava Klause ocenit také proto, že šel vlastně proti hlavnímu názorovému proudu ve společnosti, kde mělo zavedení eura ještě poměrně širokou podporu.   

Prof. JUDr. PhDr. Michal Tomášek, DrSc. je proděkanem pražské právnické fakulty a vedoucím její katedry evropského práva. V Komerční bance působil v letech 1995 až 2002.

SDÍLET