V justici asi bude dusno. A proč se ústavní soudci navzájem kritizují?

Václav Vlk

KOMENTÁŘ VÁCLAVA VLKA | Normálně nepíšu o tom, co bude, ale následující případ si výjimku zaslouží. Správní úsek Městského soudu v Praze bude projednávat žalobu na ministerstvo obrany za skryté donucení tajné služby k vypnutí informačních zdrojů nazývaných též dezinformační weby. Ne že by snad dezinformační weby neexistovaly, nebo nebylo potřeba proti všem formám válečných aktivit Ruska zasahovat. Jenže se to dotýká nejen pisálků opěvujících Rusko a různých mírně potrhlých zvěstovatelů ptákovin.

Ti, kdo mají v hlavě víc než jen blížící se víkend, jsou schopni dohlédnout tak daleko, že vidí, že se v případě vypnutí dezinformačních webů jedná o cenzuru, navíc šikovně zamaskovanou. Ta může dopadnout bez milosti na kohokoliv. Na kohokoliv, o kterém se momentálně vládnoucí strana rozhodne, že je dezinformátorem poškozujícím společnost, anebo jinak neoblíbeným. Aby se to příště nestalo vám. To je smrtelně vážně míněná věta, kterou vzkazuji všem, kdo mají tendenci něco zakazovat. Inu uvidíme, co o tom justice usoudí.

Nyní tradiční téma. V Čechách formálně platí zákon, že když vás trestně stíhají, tak vás odškodní. Na to se spolehl profesor Smejkal, když chtěl po státu odškodnění za své trestní stíhání, kterému (spíš víc než míň) ruinovalo kariéru. Je úplně jedno, co chtěl. Důležité je, co dostal – 90 tisíc korun, tedy takový jeden průměrný měsíční plat soudce. Mám tuhle agendu hrozně rád. Ať děláte, co děláte, vždycky se dozvíte, proč je někomu možno život ničit, a když jste stát, tak v podstatě zadarmo. Je to dobrá zpráva pro daňové poplatníky: Kraviny, které stát předvádí, nic nestojí.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Za co se navzájem kritizovali soudci Ústavního soudu?
  • A pochybilo Česko, když respektovalo pravomocné rozhodnutí amerických soudů a exekuovalo vydání nezletilého dítěte do USA?
sinfin.digital