Nerozumíte právním souvislostem koronaviru? Tady se zdarma můžete ptát advokátů

Jan Januš

17. 03. 2020 • 13:00

Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu a zákazu volného pohybu se množí související právní dotazy. Někteří advokáti na ně začali odpovídat bezplatně. Skupinku právníků kolem sebe utvořila například bývalý ministryně spravedlnosti a prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, problémy jednotlivých lidí řeší přímým kontaktem i na webových stránkách unie. Šéfka Unie sebevědomé samosprávy Jana Zwyrtek Hamplová nabízí rady přímo na Facebooku. Brněnská kancelář Sedlakova Legal tento týden odpovídá každý všední den okolo 10:00 hodin na otázky v rámci streamovaného vysílání. Další právní firmy pak například srozumitelnými grafikami vysvětlují právě vydaná opatření vlády. Typové situace rozebírá i přímo Česká advokátní komora.

To jsou některé z dotazů, které už lidé adresovali Unii rodinných advokátů, kterou vede bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, a její „KOROPORADNĚ“. Kovářová nyní lidem ve spolupráci s dalšími více než 30 odborníky bezplatně odpovídá. Spolupracuje například s bývalou místopředsedkyní vlády a advokátkou Karolínou Peake, nedávnou Právničkou roku Janou Zwyrtek Hamplovou, odbornicí na zdravotnické právo docentkou Olgou Sovovou či advokáty Petrem Němcem a Václavem Vlkem.

Zwyrtek Hamplová pak odpovídá zejména starostům a dalším zástupcům samosprávy, činí tak rovněž na facebookových stránkách Unie sebevědomé samosprávy.

DOTAZ: Přechází v současné situaci pravomoc orgánů obce na nějaký krizový štáb nebo na starostu obce? Ne, nic takového...

Zveřejnil(a) Unie Sebevědomé Samosprávy dne Pondělí 16. března 2020

„Členové zastupitelstva mi odmítají přijít na zastupitelstvo. Mohu je nějak donutit?“ ptá se například patrně jeden ze starostů. „Donutit je nemůžete, je to jejich svobodné rozhodnutí. Možná by pomohla informace, že pokud se zastupitelstvo nesejde po dobu šesti měsíců, ministerstvo jej rozpustí, a v obci či městě se musí konat nové volby (§89, odst.1 zákona o obcích). Podle mého názoru lze obavy chápat, ale věřme, že postačí měsíc dva tři, a pak by zastupitelstvo mohlo v klidu zasednout. Nebo dobu omezit na naprosté minimum odhlasování podstatného – mám město, které schvaluje v tomto týdnu rozpočet. Předpokládá pouze, že jednání, které se očekávalo dlouhé, bude trvat dvacet minut, a to i pro absenci občanů na jednání, kteří budou spíše preferovat karanténu, než jednání zastupitelstva svého města,“ odpovídá Jana Zwyrtek Hamplová.

Současná situace ale jasně nasvětluje také některé dlouhodobé problémy českého práva, zejména to, že není v řadě ohledů celkově připraveno na elektronické jednání. Jeden z dalších dotazů totiž zní: „Lze hlasovat namísto veřejně na zastupitelstvu elektronicky?“ „Zákon nám zatím elektronické hlasování neupravuje, tedy nabízí se otázka, že ne. S jedním velkým ale – mimořádná doba žádá mimořádné přístupy. Nehlasovala bych o žádných věcech, které mohou počkat, ale pokud jde o to zjistit například okamžitý názor radních nebo zastupitelů na operativní věci, nebo na čerpání rozpočtu a nákup roušek apod., vůbec bych elektronické hlasování jako podklad pro rozhodnutí starosty nezavrhovala. Může to být velmi dobré vodítko pro starostu nebo radu města, aby se dozvěděli názor zastupitelů, i kdyby takto neformálním způsobem. Mimořádná doba žádá mimořádné přístupy, a to každý prostě v budoucnu bude muset pochopit,“ píše na to Zwyrtek Hamplová.

Sociální sítě jsou nyní logicky jedním z nejrychlejších možností kontaktu, čehož hojně využívají i jednotlivé advokátní kanceláře. „Naši kolegové přichystali vzor dohody o home office a vzorový vnitřní předpis, které Vám tímto nabízíme zdarma. Máte o ně zájem? Napište nám na gdpr@sedlakovalegal.com a obratem Vám je pošleme. Váš e-mail nebudeme používat pro žádné marketingové ani jiné účely (proto jsme se rozhodli sbírat žádosti na našem GDPR mailu ),“ uvedla už v minulém týdnu na Facebooku kancelář Sedlakova Legal.

„Vzorové dokumenty jsou opravdu pouze vzorové a slouží zejména pro nastavení dlouhodobých home officů. Lze je však využít i pro krátkodobé případy, jakými je například aktuální situace kolem koronaviru. Vždy je však potřeba dokumenty upravit dle potřeb zaměstnavatele a nelze je plošně využít bez předchozí úpravy. Když budete mít s úpravou problém, určitě se ozvěte, rádi Vám pomůžeme,“ napsala dále kancelář. V tomto týdnu pak spustila také pravidelné online vysílání, na dotazy chce odpovídat až do pátku vždy zhruba v 10:00 hodin, videa patrně budou ke shlédnutí i zpětně.

Mohou se hodit například i příspěvky publikované v Advokátním deníku České advokátní komory v sekci „COVID-19“. Stejně jako sociální sítě či webové stránky některých dalších advokátních kanceláří, které se snaží související problémy rovněž srozumitelně vysvětlovat.

Včera jsme zůstali déle vzhůru, abychom dnes ráno mohli našim klientům poskytnout pár informací k nastalé...

Zveřejnil(a) Vašíček.law dne Pondělí 16. března 2020

Jde například o kancelář Vašíček.law, specializovanou přímo na zdravotnické právo či Eversheds Sutherland, o jejíž aktivitách už jsme informovali. Samozřejmě servis poskytují rovněž další právní firmy.

Pokud si nevíte rady s tím, co během zákazu volného pohybu osob, který platí do 24. března do 06:00 hod můžete dělat, a...

Zveřejnil(a) Bříza & Trubač, advokátní kancelář dne Pondělí 16. března 2020

SDÍLET