Rozbor občanského zákoníku na tři tisíce stran. Jak se psala právní kniha roku, popisuje Jan Petrov

Jan Januš

Advokát Jan Petrov, bývalý ředitel Justiční akademie, získal na konferenci Karlovarské právnické dny spolu se svými kolegy autorkou cenu za komentář k novému občanskému zákoníku. Knihu, která má přes tři tisíce stran, vydalo nakladatelství C. H. Beck. „Nepřináší více problémů než ten dřívější a jeho výhody jsou jasné. Můžeme psát smlouvy podstatně svobodněji a nemusíme se neustále bát neplatnosti. Uznávám, že tam, kde se dříve uplatňoval výhradně obchodní zákoník, problém zpravidla nevznikal. Ale kdekoli se dříve uplatnil i jen zčásti starý občanský zákoník, bylo třeba si dávat mimořádný pozor,” říká o novém občanském zákoníku Jan Petrov, který se podílel i na jeho přípravách. Petrov nyní pracuje pro kancelář Badokh a přednáší i na olomoucké právnické fakultě.

Komentář k novému občanskému zákoníku, připravovaný též pod vaším vedením, získal autorskou cenu na Karlovarských právnických dnech. Jak dlouho jste na této knize pracovali?

Něco málo přes rok, ale zato velmi intenzivně. Měli jsme štěstí, že vše dopadlo dobře a autoři byli spolehliví. Na knize ale budeme pracovat ještě mnoho let. Každé nové vydání by mělo být znatelně lepší než to předchozí a mimo jiné zapracovat všechnu novou judikaturu, která vyšla v mezidobí.

Jak vypadal váš autorský kolektiv?

Usilovali jsme o pestrý a meritokratický výběr. Kolektiv sestával z 82 autorů, z toho 33 z justice, 31 z advokacie, šest z notářství, osm z právní akademie a čtyři z dalších působišť. Mezi autory je pět soudců Nejvyššího soudu a několik partnerů význačných advokátních kanceláří, ale také někteří talentovaní advokátní koncipienti a justiční asistenti. Některé autory jsme neznali osobně, ale znali jsme jejich odborné texty a oslovilo nás, jak kvalitně a poctivě píší.

Okamura lhal o vlivu na veřejnoprávní média. K problematické zástupkyni SPD v Radě ČTK se nehlásí

sinfin.digital