VÍME PRVNÍ: Krtek v Číně možná brzy skončí. Soud rozhodne, zda může dál kamarádit s Pandou

Jan Januš

14. 01. 2019 • 07:00

Vrchní soud v Praze by měl brzy rozhodnout o tom, zda má vnučka výtvarníka Zdeňka Milera Karolína Milerová a její společnost Little Mole platnou licenci na užití díla Krtek a jeho přátelé. „Pokud by soud potvrdil rozsudek Městského soudu, který žalobě vyhověl, tedy uvedl, že Karolína nemá licenci k dílu Krtka, pak by se i ona musela zdržet nakládání s dílem, a to včetně Číny,“ uvedl pro INFO.CZ advokát Jiří Matzner, který ve sporu zastupuje správkyni dědictví Milenu Fischerovou.

Situace kolem nakládání s Milerovým legendárním Krkem i jeho dalšími postavičkami je už několik let pořádně nepřehledná. Existuje totiž několik licenčních smluv, otázkou však je, které skutečně platí.

Zmatky kolem licenčních smluv

Třeba o té, na kterou se odvolává výtvarníkova dcera Kateřina Miler, rozhodl pražský Vrchní soud pravomocně už v září loňského roku, že je neplatná. Umělkyně tak měla přestat Krtka užívat a rovněž stáhnout z trhu příslušnou knihu Krtek na návštěvě.

„V září bylo určeno soudem Kateřině Miler, že se musí zdržet nakládání s dílem Krtek a jeho přátelé, dále jí bylo nařízeno, aby knížku „Krtek na návštěvě“ stáhla z trhu. Podle informací, které mám k dispozici, dle dostupnosti na internetových obchodech, ke splnění povinnosti zcela nedošlo,“ říká pro INFO.CZ Matzner. Například související webové stránky ale v současnosti nefungují.

Verdikt o další smlouvě, kterou disponuje Milerova vnučka Karolína a na základě níž prodává práva rovněž do Číny, měl řešit Vrchní soud v Praze podle informací INFO.CZ původně zítra, jednání ale bylo pro nemoc soudce zrušeno. „Vrchní soud bude rozhodovat o tom, zda má či nemá licenci na užití díla Krtek a jeho přátelé,“ potvrzuje Jiří Matzner.

Skončí Krtek a Panda?

Podle dosavadního průběhu procesu se dá očekávat, že i tuto smlouvu soud zneplatní. „Podobný argument platí i na tuto licenční smlouvu. Ta je ze září 2011 a také umožňuje nakládání s kompletním dílem. I tady je otázkou, zda toto opravdu pan Miler chtěl. V této smlouvě je sice cena licence uvedena, Městský soud ale rozhodl o tom, že smlouva je neplatná kvůli nejednoznačnosti definice jejího předmětu.

V době, kdy se podepisovala, existovalo několik stovek licenčních smluv, které byly uzavřeny za života pana Milera a k těm částem, které byly součástí těchto smluv, nemohl dát práva nikomu jinému. Ani v červenci Kateřině, ani v září Karolíně,“ říkal již dříve v rozhovoru pro INFO.CZ Matzner.

Tato licence má přitom podle jeho slov vliv rovněž na Krtka v Číně a na možná stovky výrobků, které se dnes na trhu objevují díky licenci společnosti od Little Mole, jež je právě Karolíny. Na základě této smlouvy vznikl například i čínský seriál Krtek a Panda, který v České republice vysílá televize Barrandov.

Spor samozřejmě nemusí skončit u Vrchního soudu, ve hře je zejména dovolání k tomu Nejvyššímu. To by ale nemělo odkladný účinek a podle verdiktu by bylo nutné začít postupovat bez ohledu na další možný průběh procesu.

Nejlepší by bylo se dohodnout

Matzner dlouhodobě mluví o tom, že vůbec nejlepší by bylo, aby se rodina mezi sebou o osudu postavičky s mnohamilionovou hodnotou dohodla. Jinak se potáhnou nekonečné spory, na nichž mohou všichni jen prodělat.

Hrozí například rovněž to, že se Krtek začne padělat. A to kvůli tomu, že se budou někteří podnikavci snažit využít právě právní nejistoty, jež kolem postavičky panuje.

„Pro dílo by bylo nejlepší, kdyby se byli dědicové schopni dohodnout. Zkrátka by se vedle sebe položily všechny smlouvy, které dnes existují a buď se sjednotí princip udělování licence a ceny za ně a partneři se znovu přesmlouvají, nebo se smlouvy vypoví a nově se vše bude dělat z jednoho místa.

Dokud nedojde k dohodě, paní správkyně bude ve své činnosti pokračovat. Nemá přitom zájem na prodlužování tohoto stavu, její měsíční odměna totiž činí několik set korun. Tento motiv tam určitě není. V poslední době se mi ale zdá, že všichni ze svých požadavků ustoupili a že většina dědiců je dohodě nakloněna, tak uvidíme,“ říkal loni v rozhovoru pro INFO.CZ Matzner.

SDÍLET