Exekuce jsou výhodnější než insolvence. Je to špatně, lidem má zůstat podobná částka, říká Valášek

Jan Januš

Aktuální situace a zatížení insolvenčních správců začínají být neudržitelné, upozorňuje výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008 Tomáš Valášek. Jejich ohodnocení  se totiž 12 let nezměnilo, stát jim ale neustále přidává další úkoly, které budou v souvislosti s ekonomickými problémy spojenými s pandemií ještě náročnější. „Obecně nebude práce, lidé nebudou mít peníze, které by utráceli a celkově vzato se poměry dosti změní. Otázkou je, jestli to bude už koncem tohoto roku, nebo třeba až na podzim příštího,“ říká pak Valášek k očekávanému nárůstu počtu insolvencí v rozhovoru pro INFO.CZ.

Upozornili jste na to, že v září došlo k výraznému nárůstu počtu insolvenčních návrhů, meziměsíčně o 11 procent na 2442. Toto číslo ale patrně dál poroste, na konci října totiž skončí současné moratorium. Co podle vás další období přinese?

Dosavadní nárůst přisuzuji spíše sezónnosti, podle dat byl hlavní nárůst v druhé půlce měsíce a vždy v září vidíme po prázdninách nárůst počtu insolvenčních návrhů. Přiznám se ale, že je velmi těžké odhadovat situaci, když nevíme, co bude zítra. S jistotou se dá říct, že jsou tady odvětví velmi silně zasažená koronavirem, jako jsou gastronomie, cestování, ubytování, kultura a další, kde již problémy vidíme, ale v souvislosti s poklesem ekonomiky jako takové se problémy budou přesouvat také dále. Obecně nebude práce, lidé nebudou mít peníze, které by utráceli a celkově vzato se poměry dosti změní. Otázkou je, jestli to bude už koncem tohoto roku, nebo třeba až na podzim toho příštího. 

Budou mít insolvenční správci dle vašich informací dostatečné kapacity na řešení souvisejících případů? Na vámi nedávno organizované konferenci Insolvence 2020, kde bylo INFO.CZ mediálním partnerem, totiž opakovaně zaznívalo, že už nyní kapacity na různé věci chybějí, a to nejen u insolvenčních správců, ale například i u neziskových organizací…

O kapacity správců se nebojím. Problémem však je, kdo to zaplatí. Správci mají 12 let stejnou odměnu, ale veškeré náklady neustále rostou, kumulovaná inflace za tuto dobu přesahuje 24 procent, roste rovněž agenda v jednotlivých řízeních. Navíc se zkracuje průměrná doba jednotlivých řízeních a nejvíce agendy je na začátku řízení. Obdobně si stěžují neziskové organizace, které nemají uhrazeny ani základní výdaje za soupis insolvenčního návrhu. 

Dluhy se budou za pár let odpouštět ve velkém. Zásahy do exekucí a insolvencí to musí reflektovat

sinfin.digital