Pokud jde o Romy, česká společnost je rasistická skoro na 90 procent, říká předseda Českého helsinského výboru Václav Vlk

Advokát Václav Vlk se stal na konci ledna novým předsedou Českého helsinského výboru. Do čela nevládní neziskové organizace nastoupil po Táně Fischerové. Věnovat se chce třeba tématu stigmatizace vězňů nebo problematice sterilizace romských žen a jejich odškodnění. „Jsou to nepopulární témata, kde získáte minimum pozornosti, protože nerozpláčete, nedojmete veřejnost nebo nemůžete vyvolat falešnou solidarit,“ říká v rozhovoru.

Na konci letošního ledna jste se stal nově zvoleným předsedou Českého helsinského výboru. Co tato pozice vlastně obnáší?

Předsedat v předsednictvu a řešit základní směry fungování výboru, ale to je taková obecná formule. Jinak to lidsky znamená předsedat sboru úžasných lidí, kteří mají zájem o lidská práva dlouhodobě. Dělají to zcela bez nároku na jakékoli honoráře a jen pro svůj osobní zájem. Navíc je to skvělý mix lidí jak ze starých dob, tak z „nových“, i když ty nové tím myslím spíše po roce 1989. Takže často vidíme svět v korelaci s tím, jak vypadalo zlo, které tady bylo.

Výbor byl založen v listopadu 1988, aby vedle občanské iniciativy Charta 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných sledoval dodržování a porušování lidských práv v tehdejším Československu. V začátku se tak spíše věnoval lidskoprávní problematice spojené s dobou nesvobody…

Helsinský výbor se věnuje lidskoprávní problematice celou dobu, ta chvilka spojená s dobou nesvobody, s ohledem na jeho trvání, nebyla tak dlouhá. Tady se sice navazuje na činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, ale sám Helsinský výbor z hlediska své historie už byl jenom lehce dotčen.

Co jsou tedy vaše klíčová témata?

Některá základní témata se pořád opakují. Tím myslím vězeňství, osoby stíhané vazebně nebo osoby trestané – jejich vztahy a práva, Romové, uprchlíci, práva žen. Prostě taková ta nepopulární témata, kde získáte minimum pozornosti, protože nerozpláčete, nedojmete veřejnost nebo nemůžete vyvolat falešnou solidaritu. 

Můžete být konkrétnější?

Třeba aktuální téma je sterilizace romských žen a jejich odškodnění. Tím u nikoho žádnou popularitu nezískáte, ale přesto tito lidé mají právo na zastání. Podíváte-li se na naše poslední stanoviska, věnovali jsme se na Slovensku neoprávněným dlouhodobým vazebním stíháním a rozpadu právního státu. V podstatě šlo o upozornění na to, co se tam děje. I to, co našlo své velmi nešťastné vyústění v Maďarsku a v Polsku, nebo napadání ústavních institucí, (ruského opozičníka) Navalného. Máme před sebou Barmu, problém redukce ženských práv, jako je právo rozhodovat o svém těle v Polsku a další.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Nahrazuje Český helsinský výbor práci ombudsmana?
  • Co jsou hlavní problémy ve vězeňské oblasti?
  • A proč je na tom Česko v oblasti bezplatné právní pomoci špatně?
sinfin.digital