Proč číst a psát o právu? INFO.CZ spouští novou právní rubriku

Schyluje se k revoluci v ochraně osobních údajů. Ministerstvo spravedlnosti připravuje zcela nová pravidla pro rozhodování soudů, jak v soukromých, tak i v trestních věcech. Exekutoři si v březnu zvolí nové vedení, notáři se k něčemu podobnému chystají příští rok. Advokáti, státní zástupci i soudci k těmto krokům přistoupili nedávno. Nejvyšší správní soud povede poprvé někdo jiný než Josef Baxa. Nikdy tak nebylo vhodnější, aby INFO.CZ spustilo specializovanou právní rubriku.

Výčet událostí, které se týkají práva a justice přímo, nebo mají s těmito tématy jasnou spojitost, ale zdaleka nekončí. V Polsku zažíváme ještě nedávno nemyslitelné útoky na soudy i právní systém jako takový. Čeká něco podobného i nás? Brexit a odmítnutí evropského práva Velkou Británií, vláda Donalda Trumpa a způsob, jakým mění americkou justici, nebo třeba migrace přinášejí více právních otazníků, než by bylo komukoliv z nás milé. A to i přímo spojených s Českou republikou nebo alespoň s mezinárodním děním, které na nás může mít jasné dopady.

Navíc je rok 2018 spojen s řadou právních výročí, které mohou velmi snadno zůstat ve stínu jiných osmičkových událostí. Právě zákony z let končících číslem osm ale významně přispěly k deformaci české společnosti, ať již zdůrazníme komunistickou ústavu z května 1948 a další komunistické zásahy z této doby nebo ústavní zákon o československé federaci z října 1968. Jak se můžeme z tehdejší doby poučit a co by nemělo zůstat v prachu archivů?

Policie má rozjet stíhání kvůli Babišovým slovům o žalobkyni Máchové a kmotrech. Mohlo jít o pomluvu

Je právo nuda založená jen na slovíčkaření a nesrozumitelných paragrafech? Téma jen pro uzavřenou a neprostupnou skupinu lidí? Dokážeme vám, že tomu tak není. S námi si jistě uvědomíte, že právo nás neustále obklopuje a nejde se mu vyhnout. Už v souvislosti s novým občanským zákoníkem se říkalo, že jde o zákon, který nás provází od narození až do smrti. Vlastně ale jde o ještě širší časový rámec. Stanoví totiž, na co máme právo ještě před narozením, ale také to, co se stane po naší smrti.

Nejde ale jen o občanský zákoník, rozvody, dědictví či nemovitosti, ale třeba také o peníze. I ony mají svůj právní rozměr. Kdy se zákon o daních z příjmů zjednoduší po estonském vzoru natolik, že k sepsání daňového přiznání bude stačit jen pár minut, jak o tom mluví premiér Andrej Babiš (ANO)? Kdy se ministerstvo pro místní rozvoj změní v ministerstvo veřejného investování? I to můžeme v právní rubrice řešit.

Právní rozměr totiž najdeme úplně ve všem. Právo je neodmyslitelně spojeno s politikou a s ekonomikou a právě tyto spojnice se pro vás budeme snažit pravidelně popisovat. Primárně nám však půjde o příběhy a o zajímavé osobnosti.

Že může být právo jiné, než jste zvyklí, se vám budeme snažit ukázat hned v tomto týdnu, kdy právní rubriku spouštíme. Zítra vám představíme advokáta mezi hipstery: bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl totiž nedávno odešel z kanceláře Kinstellar a sídlí teď ve sdíleném pracovním prostoru Operu, kde jsou kravata a oblek více než nadbytečné.

V Česku si jde objednat trestní stíhání, prohlásil Babiš. Pelikán ven! zní z opozice

Díky právníkům roku 2017 se podíváme nejen do historie – vrátíme se totiž k procesům s disidenty a s jejich obhájcem Jiřím Machourkem a zavzpomínáme nejen na Magora či Petra Cibulku – ale také do budoucnosti. Jak s talentem roku Lindou Kolaříkovou, tak s právníkem roku v oblasti informačních technologií Zdeňkem Kučerou se totiž pobavíme o robotech a o tom, zda můžeme být právně odpovědní za jednání umělé inteligence. Mimo jiné také budeme sledovat volbu nového vedení pražské právnické fakulty a prozradíme vám, kým se děkan Jan Kuklík obklopí na další čtyři roky. Zdaleka to ale není vše, začneme vám představovat naše externí komentátory, půjde například o bývalou ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou.

Už tedy věříte, že číst a psát o právu má smysl? Brzy už o tom pochybovat nebudete.

SDÍLET
sinfin.digital