Vašíček nabízí valné hromady online. Na projektu spolupracoval s viceprezidentem Notářské komory

Jan Januš

Advokátní kancelář Vašíček a partneři připravila během jarní koronavirové krize projekt distančních valných hromad, který nyní nabízí klientům. Řadu souvisejících právních nejasností při přípravách diskutovala s viceprezidentem Notářské komory ČR Pavlem Bernardem. I když v uplynulých týdnech nebyl o službu podle kanceláře zatím příliš velký zájem, potřeba takovýchto jednání v online prostoru může být nyní - i kvůli ode dneška platícímu nouzovému stavu a dalšímu vývoji koronavirové pandemie - výraznější. Každopádně jde o zajímavou advokátní a notářskou inovaci. „U malých valných hromad spatřujeme velký benefit jejich distančního uspořádání i do budoucna, neboť mnohdy jejich účastníci neradi ztrácejí čas cestou a organizací termínu jednání u notáře a velmi by tak uvítali možnost zrealizovat valnou hromadu odkudkoliv,“ říká totiž v rozhovoru pro INFO.CZ vedoucí partner kanceláře Milan Vašíček.

Jak byste popsal projekt vaší kanceláře Distanční valné hromady?

Stejně jako všichni ostatní jsme v jarním období koronavirové krizi přešli na distanční poskytování právních služeb a s klienty jsme se potkávali spíše na obrazovkách počítačů než v zasedacích místnostech kanceláří. Logicky jsme pak přemýšleli i o tom, co budeme dělat v případě, že by nás virus dostatečně rychle neopustil a že bychom třeba museli realizovat malé i velké valné hromady. U malých valných hromad spatřujeme velký benefit jejich distančního uspořádání i do budoucna, neboť mnohdy jejich účastníci neradi ztrácejí čas cestou a organizací termínu jednání u notáře a velmi by tak uvítali možnost zrealizovat valnou hromadu odkudkoliv. U velkých valných hromad stále zůstává mnoho otazníků a mohou zde také nastat velké komplikace. Jedná se tak o určitou „obranu“ pro případ vypuknutí velké epidemie, kde by realizace valné hromady o účasti velkého množství osob dost možná s ohledem na restrikce shromažďování byla nemožná.

Distanční valné hromady by tak mohly v klidných časech šetřit čas a v časech nebezpečných by mohly zamezit riziku šíření koronaviru nebo jiných nemocí, avšak mohly by také v některých obdobích být jediným možným řešením. Bohužel však s sebou tento projekt přináší určité výzvy, které při střetu světa technologií a práva stále potkáváme.

Kdo jsou právní inovátoři? Kteří advokáti pomáhají Soně Červené? A co dělá talent roku?

sinfin.digital