Bezpečnostní hrozba, nebo špionomanie? Jak se k Huawei staví Česko i světové velmoci | info.cz

Články odjinud

Bezpečnostní hrozba, nebo špionomanie? Jak se k Huawei staví Česko i světové velmoci

Zatímco český prezident mluví o hysterické vlně špionomanie, ten americký připravuje kompletní zákaz používání telekomunikačních zařízení od čínských společností Huawei a ZTE. Obě značky se v posledních týdnech dostaly pod drobnohled kvůli varováním tajných služeb. Jak se k čínským značkám staví ostatní země?

Čína 

Na úvod je dobré si uvědomit, jaký vztah má Huawei (a spolu s ním i další firmy) k domovské zemi. Pokud by firma pocházela odjinud, mohly by být obavy daleko menší. Jenže čínské zákony zavazují tamní občany, instituce a firmy, aby spolupracovali s rozvědkou a dalšími úřady. Z toho plyne strach, že Čína může využívat technologie Huawei nejen k průmyslové špionáži, ale také k dalším akcím. Jde hlavně o tzv. 5G sítě, na nichž v budoucnu poběží například chytré automobily nebo některé důležité části infrastruktury.

Austrálie a Nový Zéland

Australská federální vláda zakázala využívat Huawei a ZTE jako dodavatele pro vybavení tamních 5G sítí. Jako důvod uvedla obavy o národní bezpečnost. K zákazu přistoupil také Nový Zéland, jehož tajné služby zablokovaly dodávky od Huawei letos v listopadu. 

Kanada

Kanada byla na počátku současné eskalace dění kolem Huawei, když v prosinci zadržela dědičku impéria Meng Wan-čou (známou také jako Cathy Mengová). Ta působí jako finanční ředitelka společnosti a Spojené státy ji viní z porušování sankcí, které USA uvalily na Írán. Američtí senátoři už dříve vyzvali Kanadu, aby Huawei odstavila od možnosti podílet se na stavbě tamních 5G sítí. Země ale zatím k takovému kroku nepřistoupila.

Spojené státy

Ve Spojených státech je tažení proti Huawei a ZTE nejsilnější. Prezident Donald Trump v srpnu zakázal vládě a společnostem, které mají dodavatelské smlouvy s vládními agenturami, uzavírat kontrakty s oběma čínskými společnostmi. Nyní chce jít ještě dál. Už v lednu plánuje exekutivním příkazem zavést stejný příkaz pro všechny americké firmy. V nařízení zřejmě nebudou přímo jmenované společnosti Huawei a ZTE. Věta o zahraničních telekomunikačních firmách, které znamenají vážné riziko pro národní bezpečnost, se však vztahuje především na ně. Za riziko pro národní bezpečnost je považují americké tajné služby již několik let. Zatím ale není jasné, jestli něco takového může Trump vůbec učinit. Zástupci firem nejsou ve svém názoru jednotní.

Velká Británie

Britský operátor BT začal odstraňovat vybavení od Huawei, které používá pro provoz svých dosavadních 4G sítí. Potvrdil také, že jej nebude používat pro budoucí 5G sítě. Před působením čínských firem v infrastruktuře varovala i britská tajná služba MI6. Ministr obrany Gavin Williamson vyjádřil „velice hluboké znepokojení“ ohledně případného angažmá Huawei na stavbě 5G sítí.

Česko

Před používáním technologií Huawei varoval v prosinci Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Premiér Andrej Babiš následně prohlásil, že nařídil, aby se Úřad vlády zbavil všech telefonů od Huawei. Krátce před Vánoci ale zasedla Bezpečnostní rada státu a rozhodnutí zrušila. Čínské velvyslanectví následně informovalo o Babišově schůzce s čínským ambasadorem, na níž měl premiér 23. prosince ujišťovat o podpoře čínských investic. O varování před Huawei se v prohlášení píše jako o unáhleném. Babiš se následně ohradil, že čínský velvyslanec komentoval jejich schůzku nezvykle.

Slovensko

O používání čínských technologií se živě mluví i na Slovensku. Před Huawei a kyberšpionáží varovala tamní zpravodajská služba SIS například kancelář prezidenta Andreje Kisky. Dodala, že tématu věnuje zvýšenou pozornost. Slovenské ministerstvo vnitra technologie od Huawei nepoužívá a neplánuje tak činit ani v budoucnu. Nevyloučilo ale, že se na úřadě objeví mobilní telefony od čínského výrobce. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud