Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Český rozhlas má v Berlíně jako zpravodaje blbce,“ udeřil Zeman. Reportér se mu za kachnu o lékařích omluvil

„Český rozhlas má v Berlíně jako zpravodaje blbce,“ udeřil Zeman. Reportér se mu za kachnu o lékařích omluvil

Zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Pavel Polák zveřejnil ve středu na svém facebookovém profilu třaskavou informaci o údajně nezvykle rozsáhlém zdravotnickém doprovodu prezidenta Miloše Zemana během jeho aktuální návštěvy spolkové republiky. Uvedl mimo jiné, že „návštěva je spočítaná na krok přesně a pokud možno bez schodů“. Dnes uznal, že se mýlil a Kanceláři prezidenta republiky adresoval omluvu. Miloš Zeman Poláka označil za „blbce“ a avizoval, že ho nevpustí na svoji páteční tiskovou konferenci. Po omluvě veřejnoprávního média od tohoto trestu ustoupil.

Středeční facebookový příspěvek zpravodaje veřejnoprávního rozhlasu znovu rozvířil spekulace o zdraví hlavy státu. Polák informoval o doprovodu sestávajícího údajně z tří lékařů a čtyř zdravotních sester. Jeho status pochopitelně vzbudil ohlas a vyvolal řadu reakcí.

Dnes Polák uznal, že se mýlil. „Že Kancelář prezidenta republiky chce do Berlína spolu s prezidentem vyslat posílený zdravotní personál, jsem se dozvěděl z informovaných kruhů obeznámených s přípravami prezidentovy cesty do Německa. Svůj zdroj, jemuž jako dlouholetý zpravodaj důvěřuji, budu pochopitelně chránit,“ píše Polák.

Zpravodaj uvedl, že jelikož informace nebyla ověřená ze dvou nezávislých zdrojů, jak patří ke standardům novinářské práce, neobjevila se ve vysílání rozhlasu. Dodal, že se ale neměla objevit ani na jeho profilu a uznal chybu, za kterou se Hradu omluvil. To samé ve vysílání učinil i Český rozhlas, který uvedl, že jeho zpravodaj porušil vnitřní pravidla.

„Český rozhlas má v Berlíně jako svého zpravodaje blbce. Tečka.“
Miloš Zeman, prezident ČR (Zdroj: Frekvence 1)

Prezident Miloš Zeman se k informacím veřejnoprávního zpravodaje vyjádřil v rozhovoru pro Frekvenci 1. Konstatoval, že dotyčný novinář „je pitomý“. „A proto jsem se rozhodl, že mu zítra zakážu vstup na tiskovou konferenci, neboť nevidím rád, když se potvrzují moje teze, že co český novinář, to blbec. Já totiž uznávám, že jsou i výjimky,“ uvedl prezident, který novináře dlouhodobě paušálně kritizuje a má na kontě řadu skandálních výroků na jejich adresu.

Hradní mluvčí následně pro ČTK upřesnil, že s ohledem na omluvu od média nakonec Polák na tiskovku bude vpuštěn.

O stavu Zemanova zdraví se dlouhodobě diskutuje. Prezident přiznává, že má potíže s dolními končetinami, kvůli čemuž se mu hůře chodí, jeho okolí ale trvá na tom, že jinak je v pořádku a jeho kondice ho ve funkci nijak neomezuje. Faktem je, že Zeman mnohdy působí unaveně a výrazně omezil veřejná vystoupení.

Zeman je v Německu na třídenní návštěvě, kterou v pátek zakončí setkáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

INFOGRAFIKA: Zeman na veřejnosti

1080p 720p 360p
Zeman na návštěvě Německa

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1