Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína chce vytvořit vlastní Wikipedii. Napíše ji přes 20 tisíc studentů

Čína chce vytvořit vlastní Wikipedii. Napíše ji přes 20 tisíc studentů

Čína plánuje vytvořit konkurenta internetové encyklopedie Wikipedia. Bude se jmenovat Čínská encyklopedie a na jejím obsahu bude pracovat více než 20 tisíc studentů ze státních univerzit. Na rozdíl od celosvětové Wikipedie tak její čínská obdoba nebude otevřenou platformou tvořenou všemi uživateli internetu.

Zatímco na chodu Wikipedie se může dobrovolně podílet každý uživatel internetu, Čína půjde na věc jinak. Na tvorbu vlastní studnice vědomostí najme velké množství zaměstnanců z řad státem řízených univerzit.

„Čínská encyklopedie nebude jen knihou, bude Velkou kulturní zdí,“ prohlásil šéfredaktor projektu Yang Muzhi v narážce na slavnou Velkou čínskou zeď. „Je to nástroj pro čtenáře, aby se mohli každý den něco učit,“ dodal.

Projekt se připravuje již od roku 2011. Samotná Čínská encyklopedie už vyšla v letech 1993 a 2012. V obou případech šlo o tištěnou verzi. Není ale zřejmé, jak moc rozšířená je.

Číňané mohou číst i některé informace z Wikipedie. Tamní uživatelé si ale nezobrazí veškerý její obsah. Blokovaná jsou kontroverzní hesla s informacemi například o tibetském duchovním vůdci Dalajlamovi či čínském prezidentovi Si Ťin-Pchingovi.

Jak pro BBC připomněl výzkumník z Oxfordského internetového institutu Taha Yasseri, Číňané se v honbě za znalostmi snaží na Wikipedii dostat i prostřednictvím různých softwarových rozšíření. Ta pomáhají obejít státní cenzuru.

Takový postup se ale samozřejmě nelíbí vládnoucímu komunistickému režimu. Zájemcům proto nabídne vlastní alternativu. „Tato iniciativa má přilákat více uživatelů ke státem schválenému obsahu,“ komentuje Yasseri.

Čína není jedinou zemí, která plánuje vytvořit obdobu Wikipedie. Se stejným plánem přišlo před třemi lety také Rusko. To chce internetovým uživatelům poskytnout lepší informace o zemi, než které momentálně internetová encyklopedie nabízí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744