Daniel Křetínský vyjednává o koupi minoritního podílu v deníku Le Monde | info.cz

Články odjinud

Daniel Křetínský vyjednává o koupi minoritního podílu v deníku Le Monde

Daniel Křetínský vyjednává o koupi minoritního podílu ve francouzském deníku Le Monde. Píše o tom právě Le Monde. Český podnikatel získal exkluzivitu na jednání s jedním z akcionářů, kterým je Matthieu Pigasse, jenž tuto informaci sám potvrdil.

Pigasse chce údajně prodat mezi 40 a 49 procenty podílu ve společnosti Le Nouveau Monde, která drží právě Francouzův podíl ve slavném deníku. Zbytek Le Monde vlastní Xavier Niel. 

Le Monde už několik měsíců hledá finančního investora, kterým by se v případě dohody mohl stát právě Křetínský. Niel si chce údajně kontrolu nad francouzským deníkem nadále ponechat. Sám chce zůstat i ve vedení společnosti Le Monde Libre, která je vydavatelem deníku.

Pro Křetínského to není první mediální nákup ve Francii. Na začátku října francouzská mediální skupina Lagardére Group odsouhlasila prodej sedmi časopisů včetně Elle společnosti Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní a řídí právě český podnikatel. Vedle společenského titulu Elle se obchod týká časopisů Version Femina, Art & Décoration, Télé 7 Jours, France Dimanche, Ici Paris a Public.

Do svého mediálního portfolia Křetínský již letos zařadil i několik rozhlasových stanic v Česku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku, které mu také prodala skupina Lagardére - mezi nimi například Frekvenci 1 či Evropu 2. CMI také tento rok ve Francii koupila většinový podíl ve společensko-politickém týdeníku Marianne, za který zaplatila téměř pět milionů eur.

Křetínského společnost se před těmito nákupy orientovala zejména na oblast českých tištěných médií. Vydává čtyři deníky, mezi nimi Blesk, Sport a Aha!, desítky časopisů, například týdeník Reflex nebo Svět motorů, a také webové tituly. Společnost také vlastní dvě tiskárny a je lídrem ve vydávání knih a distribuce tisku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud