Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, tvrdil hoax. Češi naletěli videu z nádraží v Anglii

Do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, tvrdil hoax. Češi naletěli videu z nádraží v Anglii

Na sociálních sítích koluje další smyšlená zpráva týkající se migrační krize. Hoax sdílený více než devíti tisíci uživateli Facebooku má vytvářet dojem, že na pražské Masarykovo nádraží přijelo 1500 migrantů z Německa. Záběry se objevily v době, kdy se o migraci znovu začalo mluvit v souvislosti se summitem lídrů Evropské unie. Ve skutečnosti však nezachycují migranty na Masarykově nádraží, nýbrž cestující vystupující v anglickém Brightonu.

Tisíce uživatelů sociální sítě Facebooku viděly a další lidé sdíleli video, které údajně zachycovalo příjezd 1500 migrantů z Německa na pražské Masarykovo nádraží. Záběry v tuzemském on-line prostoru rozšířil prostřednictvím skupiny „Cítím se podvedený Václavem Havlem“ uživatel vystupující pod jménem Josef V. V této skupině se objevují i satirické příspěvky žertující na téma paniky kolem migrační krize. Není tak zřejmé, jaký byl původní smysl příspěvku.

Nic to nemění na tom, že jej řada lidí posléze šířila s plnou vážností. „Neměl by Babiš s Hamáčkem národu vysvětlit, když nic s Merklovou nedomluvil, proč se tu najednou objevilo 1500 migrantu z Německa přímo v pravé poledne?“ napsal s odkazem na nedávný summit Evropské unie řešící migraci uživatel se jménem Josef B, který zjevně hoax bral za faktickou zprávu.

Facebook video zhruba po třinácti hodinách zablokoval. Do té doby ale nasbíralo více než devět tisíc sdílení. Lidé jej šířili, přestože na první pohled šlo poznat, že jde o hoax. Na nádraží byly pouze anglické nápisy a interiér stanice vypadal zcela jinak než v případě Masarykova nádraží. Ve skutečnosti nahrávka zachycovala lidi vystupující z vlaku v anglickém městě Brighton.

hoax

Video daleko více než v Česku zabodovalo na Slovensku. U sousedů jej sdílela skupina Slovenský národ, v níž se sdružují příznivci krajně pravicové strany někdejšího župana Mariana Kotleby. Skupina má asi 50 tisíc členů.

Není to poprvé, kdy na sociálních sítích bodoval hoax o migrantech mířících do Prahy. Letos v březnu lidé sdíleli fotku údajně zobrazující stany migrantů na Rašínově nábřeží. Ačkoli je pražská náplavka populární, mnozí lidé nepoznali, že na fotce nejsou záběry českého hlavního města, nýbrž pařížského Canal Saint Martin, kde stanují nejen migranti, ale také bezdomovci.

Hoaxy v minulosti opakovaně sdíleli i někteří čeští zákonodárci. Například poslankyně za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD) na Facebooku oznámila, že viděla 30 migrantů utíkajících z autobusu na Rokycansku. Ve skutečnosti se však událost vůbec nestala, což potvrdila Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra i Cizinecká policie.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1