Do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, tvrdil hoax. Češi naletěli videu z nádraží v Anglii | info.cz

Články odjinud

Do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, tvrdil hoax. Češi naletěli videu z nádraží v Anglii

Na sociálních sítích koluje další smyšlená zpráva týkající se migrační krize. Hoax sdílený více než devíti tisíci uživateli Facebooku má vytvářet dojem, že na pražské Masarykovo nádraží přijelo 1500 migrantů z Německa. Záběry se objevily v době, kdy se o migraci znovu začalo mluvit v souvislosti se summitem lídrů Evropské unie. Ve skutečnosti však nezachycují migranty na Masarykově nádraží, nýbrž cestující vystupující v anglickém Brightonu.

Tisíce uživatelů sociální sítě Facebooku viděly a další lidé sdíleli video, které údajně zachycovalo příjezd 1500 migrantů z Německa na pražské Masarykovo nádraží. Záběry v tuzemském on-line prostoru rozšířil prostřednictvím skupiny „Cítím se podvedený Václavem Havlem“ uživatel vystupující pod jménem Josef V. V této skupině se objevují i satirické příspěvky žertující na téma paniky kolem migrační krize. Není tak zřejmé, jaký byl původní smysl příspěvku.

Nic to nemění na tom, že jej řada lidí posléze šířila s plnou vážností. „Neměl by Babiš s Hamáčkem národu vysvětlit, když nic s Merklovou nedomluvil, proč se tu najednou objevilo 1500 migrantu z Německa přímo v pravé poledne?“ napsal s odkazem na nedávný summit Evropské unie řešící migraci uživatel se jménem Josef B, který zjevně hoax bral za faktickou zprávu.

Facebook video zhruba po třinácti hodinách zablokoval. Do té doby ale nasbíralo více než devět tisíc sdílení. Lidé jej šířili, přestože na první pohled šlo poznat, že jde o hoax. Na nádraží byly pouze anglické nápisy a interiér stanice vypadal zcela jinak než v případě Masarykova nádraží. Ve skutečnosti nahrávka zachycovala lidi vystupující z vlaku v anglickém městě Brighton.

hoax

Video daleko více než v Česku zabodovalo na Slovensku. U sousedů jej sdílela skupina Slovenský národ, v níž se sdružují příznivci krajně pravicové strany někdejšího župana Mariana Kotleby. Skupina má asi 50 tisíc členů.

Není to poprvé, kdy na sociálních sítích bodoval hoax o migrantech mířících do Prahy. Letos v březnu lidé sdíleli fotku údajně zobrazující stany migrantů na Rašínově nábřeží. Ačkoli je pražská náplavka populární, mnozí lidé nepoznali, že na fotce nejsou záběry českého hlavního města, nýbrž pařížského Canal Saint Martin, kde stanují nejen migranti, ale také bezdomovci.

Hoaxy v minulosti opakovaně sdíleli i někteří čeští zákonodárci. Například poslankyně za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD) na Facebooku oznámila, že viděla 30 migrantů utíkajících z autobusu na Rokycansku. Ve skutečnosti se však událost vůbec nestala, což potvrdila Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra i Cizinecká policie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud