Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, tvrdil hoax. Češi naletěli videu z nádraží v Anglii

Do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, tvrdil hoax. Češi naletěli videu z nádraží v Anglii

Na sociálních sítích koluje další smyšlená zpráva týkající se migrační krize. Hoax sdílený více než devíti tisíci uživateli Facebooku má vytvářet dojem, že na pražské Masarykovo nádraží přijelo 1500 migrantů z Německa. Záběry se objevily v době, kdy se o migraci znovu začalo mluvit v souvislosti se summitem lídrů Evropské unie. Ve skutečnosti však nezachycují migranty na Masarykově nádraží, nýbrž cestující vystupující v anglickém Brightonu.

Tisíce uživatelů sociální sítě Facebooku viděly a další lidé sdíleli video, které údajně zachycovalo příjezd 1500 migrantů z Německa na pražské Masarykovo nádraží. Záběry v tuzemském on-line prostoru rozšířil prostřednictvím skupiny „Cítím se podvedený Václavem Havlem“ uživatel vystupující pod jménem Josef V. V této skupině se objevují i satirické příspěvky žertující na téma paniky kolem migrační krize. Není tak zřejmé, jaký byl původní smysl příspěvku.

Nic to nemění na tom, že jej řada lidí posléze šířila s plnou vážností. „Neměl by Babiš s Hamáčkem národu vysvětlit, když nic s Merklovou nedomluvil, proč se tu najednou objevilo 1500 migrantu z Německa přímo v pravé poledne?“ napsal s odkazem na nedávný summit Evropské unie řešící migraci uživatel se jménem Josef B, který zjevně hoax bral za faktickou zprávu.

Facebook video zhruba po třinácti hodinách zablokoval. Do té doby ale nasbíralo více než devět tisíc sdílení. Lidé jej šířili, přestože na první pohled šlo poznat, že jde o hoax. Na nádraží byly pouze anglické nápisy a interiér stanice vypadal zcela jinak než v případě Masarykova nádraží. Ve skutečnosti nahrávka zachycovala lidi vystupující z vlaku v anglickém městě Brighton.

hoax

Video daleko více než v Česku zabodovalo na Slovensku. U sousedů jej sdílela skupina Slovenský národ, v níž se sdružují příznivci krajně pravicové strany někdejšího župana Mariana Kotleby. Skupina má asi 50 tisíc členů.

Není to poprvé, kdy na sociálních sítích bodoval hoax o migrantech mířících do Prahy. Letos v březnu lidé sdíleli fotku údajně zobrazující stany migrantů na Rašínově nábřeží. Ačkoli je pražská náplavka populární, mnozí lidé nepoznali, že na fotce nejsou záběry českého hlavního města, nýbrž pařížského Canal Saint Martin, kde stanují nejen migranti, ale také bezdomovci.

Hoaxy v minulosti opakovaně sdíleli i někteří čeští zákonodárci. Například poslankyně za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD) na Facebooku oznámila, že viděla 30 migrantů utíkajících z autobusu na Rokycansku. Ve skutečnosti se však událost vůbec nestala, což potvrdila Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra i Cizinecká policie.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744