Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebooková revoluce. Fake News weby už nebudou moci podporovat příspěvky na sociální síti

Facebooková revoluce. Fake News weby už nebudou moci podporovat příspěvky na sociální síti

Sociální síť Facebook vyrazila do ofenzivy proti falešným zprávám, alternativním faktům a podvodnému obsahu. Společnost Marka Zuckerberga varovala, že poskytovatelé falešných zpráv již na sociální síti nebudou moci inzerovat. Ukazuje tak cestu třeba i společnosti Seznam, která se na počátku srpna snažila o podobný přístup, nakonec však své plány odvolala. 

Už dost, varuje Facebook. „Pokud budete opakovaně sdílet zprávy, které se ukáží jako falešné, tak vaše společnosti nebudou moci inzerovat na Facebooku,“ uvádí společnost na svém blogu. O tom, do jaké míry se jedná o takzvané falešné zpravodajství, přitom nebude rozhodovat sám Facebook, ale nezávislé ověřovací, fact-checkingové společnosti.

„Pokud stránka na facebooku bude opakovaně sdílet příspěvek, který byl označený třetí stranou jako falešný, tak společnost tuto stránku provozující již nebude moci nakupovat na facebooku reklamu. Pokud stránka se sdílením falešných zpráv přestane, tak bude k nákupu reklamy opět kvalifikována,“ nastavuje nové podmínky sociální síť.

Facebook uvedl, že falešné zprávy jsou nebezpečné pro jeho komunitu. Tvoří svět méně informovaný a vedou k rozpadu důvěry. Společnost Marka Zuckerberga se proto rozhodla bojovat proti falešným zprávám na několika frontách. Chce omezit ekonomické iniciativy k samotnému vypouštění falešných zpráv, vyvíjí nové produkty, které by zabránily jejich šíření a vzdělává uživatele, aby byli v oblasti fake news obezřetnější.

Podobná opatření jako Facebook přitom plánovala zavést i česká společnost Seznam.cz, která chtěla zavést přísnější pravidla pro zařazování webů do reklamní sítě Sklik. Aby mohly zpravodajské weby zobrazit Sklik, nesměly podle jejích pravidel mimo jiné uvádět lživé a klamavé informace, vydávat komentáře a konspirační teorie za zpravodajství nebo zveřejňovat články se smyšlenými autory. Na webu musel být také uveden jeho provozovatel.

Firma nicméně nakonec od svého záměru ustoupila. „Představenstvo o záměru zpřísnit pravidla reklamy v oblasti zpravodajských webů nevědělo, a pokud by o ní ode mne vědělo, nepustilo by ji do realizace. Představenstvo a majitel společnosti si nepřeje, abychom se snažili určovat objektivnost a pravdivost zpravodajských webů, které jsou zařazeny do naší reklamní sítě. Proto jsme dnes z pravidel reklamy tato kritéria pro zpravodajské weby odebrali,“ uvedl na začátku srpna výkonný ředitel Seznamu Michal Feix.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744