Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Film o Babišově podnikání ČT před volbami (asi) neodvysílá. Televize „zvažuje právní kroky“ vůči tvůrcům

Film o Babišově podnikání ČT před volbami (asi) neodvysílá. Televize „zvažuje právní kroky“ vůči tvůrcům

Kdo viděl film Selský rozum o Andreji Babišovi a jeho podnikání, může si gratulovat. Vidět veřejně by ho totiž správně zatím neměl nikdo. Je o tom přesvědčena Česká televize, jež je koproducentem filmu. 

„Filmem může disponovat pouze Česká televize jako majoritní koproducent snímku,“ říká mluvčí České televize Karolína Blinková. A Česká televize podle ní zatím žádný souhlas k veřejné produkci nedala.

Film se však po Česku běžně promítá, celý je například k dispozici i on-line na facebookové stránce „Nový bojkot Babišových výrobků“.

Jak Česká televize potvrdila na dotaz HlídacíPes.org, proti autorům dokumentu Zuzaně Piussi a Vítu Janečkovi proto zvažuje právní kroky.

Schvalování a právní revize

Autor tohoto textu film zhlédl počátkem září v kině v Praze na Dlabačově, po promítání následovala debata se Zuzanou Piussi. Z její řeči vyplynulo mimo jiné i přesvědčení, že navzdory tomu, že jde o aktuální téma, Česká televize film „vysílat asi nebude, rozhodně ne do voleb“.

V diskusi s diváky řekla, že ČT ještě nepodepsala práva na distribuci. „Distribuční smlouvu jsme s ČT dohodli a vyladili. Její fyzická podoba však ještě leží v České televizi. Bez toho, že bychom neměli dohodu s ČT, bychom film do distribuce nepustili, takoví pankáči fakt nejsme,“ upřesnila později pro HlídacíPes.org.

Film byl odevzdán v polovině června a podle České televize stále ještě běží standardní schvalovací proces. „Dokument je ve schvalovacím procesu. Proces schvalování ani nasazování do programu do jeho ukončení nekomentujeme,“ konstatuje mluvčí ČT Karolína Blinková.

Autoři filmu však říkají něco jiného – podle nich už schvalovacím procesem film v České televizi prošel. „Oficiální schvalovací procedura trvala do poloviny srpna, kdy byl film schválen pro televizní vysílání,“ píší ve svém čerstvém vyjádření na facebookových stránkách filmu.

Tvůrci dokumentu argumentují i tím, že „film prošel schvalovačkou“, v níž museli právníkům České televize pro případ soudních sporů předem doložit každý výrok, podložit jej fakty a podklady.

To ČT nepřímo potvrdila, když na otázku HlídacíPes.org, zda film prošel takovou „právní revizí“, mluvčí televize odpověděla, že tento postup „je součástí procesu schvalování, který nebyl uzavřen“.

Promítejte u sebe

Podezření z možné předpojatosti vůči Andreji Babišovi a manipulace s obsahem v jeho neprospěch Zuzana Piussi a Vít Janeček odmítají: Rešeršovali jsme jej, natáčeli a stříhali téměř tři roky a z celého procesu nám vzešel film, o kterém věříme, že otevírá závažné otázky, které se nás všech bytostně dotýkají.“

Zda jsou s filmem Selský rozum spojeny nějaké tlaky – ať už ze strany politiků různých stran či aktivistů – na jeho rychlé uvedení či naopak neuvedení reagovala mluvčí České televize slovy, že „aktivity třetích stran nám nepřísluší komentovat“.

Dokumentární film o zemědělském podnikání Andreje Babiše a holdingu Agrofert chtějí v rámci své předvolební kampaně promítat Zelení.

ČT s tím nesouhlasí a argumentuje právě tím, že k takovému využití filmu nedala svolení. Zelení namítají, že na promítání filmu mají smlouvu s autory snímku a distribuční společností.

Tvůrci dokumentu a koproducent D1film skutečně na svých webových stránkách nabízejí možnost promítání filmu kterémukoli zájemci – kinům, klubům nebo i restauracím. Podmínkou je jen vyplnění online formuláře.

Text vyšel na serveru HlídacíPes. Zveřejňujeme ho v plném rozsahu se svolením redakce.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1