Francie zdaní digitální obry. Do rozpočtu získá miliardy ročně | info.cz

Články odjinud

Francie zdaní digitální obry. Do rozpočtu získá miliardy ročně

Digitálním obrům se ve Francii přitíží. Zatímco Evropská unie se na jejich zdanění dosud neshodla, Paříž má jasno a třicet předních platforem čekají změny. Ministr financí Bruno Le Maire zdůrazňuje, že nejde jen o přísun peněz do státní pokladny, ale i o spravedlnost.

500 milionů eur, tedy asi 13 miliard korun. Tolik by měla ročně vynést daň uvalená na digitální giganty, kterou tuto středu předloží ve vládě francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Koho přesně se daň označovaná v zemi galského kohouta zkratkou GAFA (Google-Amazon-Facebook-Apple) bude týkat, sdělil Le Maire v rozhovoru pro deník Le Parisien:

„Je důležité zdanit data, abychom měli účinný daňový systém a mohli financovat veřejné služby, školy, jesle a nemocnice. Je to ale také otázka daňové spravedlnosti. Digitální obři platí o 14 procent méně daní než středně velké evropské firmy,“ vysvětlil svůj záměr ministr, jehož si prezident Emmanuel Macron přivedl od pravicových Republikánů.

Digitální daň ale nakonec nebude progresivní, jak původně vláda zamýšlela. Stát tedy nebude danit digitální firmy různou taxou ve výši tři nebo pět procent podle jejich velikosti, ale nasadí jednotně tříprocentní sazbu. Zákon zdaní oněmi třemi procenty výnosy z online reklamy, využívání osobních dat a digitální obrat podniků.

Le Maire přiznal, že se tak rozhodl kvůli případným soudním sporům: „Nepřejeme si, aby byl zákon v příštích letech zrušen,“ citoval list Les Échos zdroj z jeho úřadu.

Rozhodne digitální obrat ve Francii i ve světě

Koho se zákon bude týkat? Podmínkou je, aby se jednalo o společnosti s celosvětovým digitálním obratem ve výši nejméně 750 milionů eur a 25 milionů eur jen ve Francii. Daň se navíc odečítá od účetního výsledku firem, aby nebyly trestány společnosti, které už ve Francii daně platí. S touto podobou zákona souhlasili minulý týden i senátoři.

Svou sazbou tři procenta se Francie shoduje i s názorem Evropské komise, jejíž totožný návrh ale příští týden ministři financí členských států nejspíš odmítnou. Ostře proti jsou například Irsko nebo Lucembursko, na jejichž území mnohé digitální firmy sídlí.

Francouzský zákon se dotkne asi 30 společností, kromě výše zmíněných gigantů skrývajících se pod zkratkou GAFA například i Uberu, Airbnb, Booking.com nebo francouzské firmy Criteo, jež se zaměřuje na cílenou internetovou reklamu.

„Míříme v první řadě na platformy, které vybírají poplatek za to, že zprostředkovávají styk mezi zákazníky a firmami,“ vysvětlil Le Maire. Většina z podniků, které do daných kritérií spadají, jsou americké, zdaněny ale budou i čínské, španělské, britské a francouzské společnosti.

Plánovaný výnos ve výši 500 milionů eur se ale kvůli zrušení progrese podaří dosáhnout až v roce 2020.

Žluté vesty zákon neovlivnily

Na otázku, zda je zavedení digitální daně odpovědí na protestní hnutí žlutých vest, odpověděl Le Maire negativně. „To by bylo v případě, kdybychom s tímto plánem přišli před několika měsíci. Já jsem se v něm ale angažoval už od svých prvních dní na ministerstvu, to už budou dva roky,“ připomněl.

Zatímco tradiční firmy platí v Evropě daně pohybující se nejčastěji okolo 23 procent, digitální firmy odvádějí jen okolo osmi až devíti procent, některé z nich pak vůbec nic. Na to si v rozhovoru pro nedělník Journal du dimanche stěžoval například i šéf obchodního řetězce Carrefour Alexandre Bompard, podle něhož nemusejí digitální platformy platit ani daň z přidané hodnoty, což považuje za nepřijatelné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud