Google hájí saúdskou aplikaci na sledování žen. Tlak kongresmanů se minul účinkem | info.cz

Články odjinud

Google hájí saúdskou aplikaci na sledování žen. Tlak kongresmanů se minul účinkem

Američtí kongresmani kritizují společnosti Apple a Google, že ve svých obchodech nabízejí saúdskoarabskou aplikaci Absher. S její pomocí mohou tamní muži sledovat pohyb svých žen a zároveň jim udílet, nebo zamítat právo cestovat. Google se brání, že aplikace neporušuje podmínky jeho obchodu, a proto není důvod ji zakazovat.

Google odmítl aplikaci smazat z obchodu Google Play poté, co jej k tomu vyzvaly americké kongresmanky v čele s demokratkou Jackie Speierovou. Ta s představiteli Googlu vedla o smazání Absehru bezvýsledné debaty. K jejímu požadavku se později přidalo dalších 13 členů Sněmovny reprezentantů.

„Ženy nejsou vaše vlastnictví!“ tweetovala první muslimka zvolená do Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarová. „Tak proč Apple a Google dávají prostor aplikaci, která umožňuje mužům sledovat a kontrolovat pohyby žen v Saúdské Arábii? Tahle šílenost musí přestat,“ dodala.

Absher je aplikace vlastněná a provozovaná vládou konzervativní muslimské monarchie. Za její provoz zodpovídá tamní ministerstvo vnitra. Saúdům umožňuje komunikovat s úřady, například si jejím prostřednictvím mohou prodlužovat platnost svého řidičského průkazu.

Kontroverzi ale budí především kvůli jiné funkci. Mužům umožňuje sledovat pohyb jejich manželek, případně dalších ženských členů rodiny. Přes aplikaci je možné například zjistit, že žena použila cestovní pas nebo ji udělit či odepřít právo cestovat.

Zákony Saúdské Arábie nařizují mužům vykonávat povinnosti opatrovníka. Tím může být manžel, otec, bratr nebo strýc. Žena musí od opatrovníka získat svolení, nejen když chce cestovat, ale také v případě, že zatouží studovat, vdát se nebo si pronajmout dům.

Google, kritizovaný vedle amerických kongresmanů i lidsko-právními organizacemi jako Human Rights Watch, se hájí, že situaci kolem aplikace důkladně studoval. Nicméně došel k závěru, že Absher neporušuje podmínky jeho obchodu, a proto nemá důvod jej odstraňovat.

Problém s Absherem řeší i druhý technologický gigant – Apple. Jeho výkonný ředitel Tim Cook v únoru prohlásil, že firma aplikaci prověří a následně rozhodne, zda ji z App Storu smaže. Výsledky vyšetřování zatím nejsou známé.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud