Ještě stále věříte Facebooku? Tvrdil, že jsou data lidí v bezpečí. Mezitím je sdílel na všechny strany | info.cz

Články odjinud

Ještě stále věříte Facebooku? Tvrdil, že jsou data lidí v bezpečí. Mezitím je sdílel na všechny strany

Facebook sdílel data uživatelů včetně soukromých zpráv s dalšími společnostmi častěji, než se dosud předpokládalo a než umožňovala pravidla o ochraně soukromí. Z interních dokumentů a na základě rozhovorů se zaměstnanci to zjistil americký deník New York Times. Facebook poskytoval osobní údaje a přístup k účtům bez vědomí uživatelů i poté, co zakladatel firmy Mark Zuckerberg ujišťoval ve světle skandálů svět, že s takovou praxí skončil. Dělo se tak nejméně do loňského roku.

„Nikomu data neprodáváme,“ hájil se letos v dubnu při slyšení v americkém Kongresu Zuckerberg, když vysvětloval roli Facebooku v kauze Cambridge Analytica. V ní vyšlo najevo, že Facebook v roce 2016 nečestně a cynicky umožnil přístup k citlivým datům 87 milionů amerických uživatelů firmě pracující na kampani nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Závazek, že data více než dvou miliard uživatelů budou do budoucna výhradně v rukou Facebooku a nedostanou se ke třetím stranám, byl zásadním bodem obhajoby ve snaze odvrátit zásahy zákonodárců, regulátorů a aktivistů.

USA Facebook žalují
Hlavní město USA podalo kvůli kauze Cambridge Analytica na Facebook žalobu. Sociální síti vytýká laxní ochranu dat uživatelů. Podle deníku The Washington Post (WP) představuje žaloba první významnější snahu amerických úřadů potrestat sociální síť za skandál, který propukl na začátku roku.

Reportéři New York Times nyní ze stovek stran interních dokumentů a rozhovorů se zhruba 50 bývalými zaměstnanci Facebooku zjistili, že Zuckerbergova společnost skutečně data neprodávala, poskytovala je však desítkám firem, díky čemuž mohla oslovit nové uživatele.

Facebook v reakci na kauzu Cambridge Analytika zdůrazňoval, že v roce 2014 změnil způsob, jakým chrání soukromí lidí používajících jeho služby. Prohlásil, že vývojáři už nadále nemají přístup k datům, která využívala Cambridge Analytica. Nejnovější odhalení ale ukazují, že i po roce 2014 mohla řada společností včetně technologických gigantů jako Microsoft nebo Amazon využívat data zahrnující e-mailové adresy nebo telefonní čísla. Vše bez souhlasu uživatelů.

Kromě zmíněných dvou firem čerpalo podobné výhody dalších více než 150 společností. Většina z nich pocházela z technologického sektoru. Netflix nebo Spotify dostaly možnost číst soukromé zprávy uživatelů Facebooku, Yahoo si zase mohlo prohlížet příspěvky napsané facebookovými přáteli daných lidí.

Pozornost budí také firma Yandex. Společnost specializující se na internetové služby, která spravuje nejrozšířenější webový vyhledávač v Rusku, měla přístup k uživatelským údajům i poté, co Facebook oficiálně odstřihl od dat jiné aplikace. Ukrajinské zpravodajské služby loni obvinily Yandex, že sbírá data pro Kreml, na nějž má údajně těsnou vazbu.

„Ochrana lidských informací vyžaduje silnější týmy, lepší technologie a čistější politiku. To je to, na co jsme se soustředili většinu roku 2018,“ konstatoval zástupce Facebooku Steve Satterfield, jenž má ve firmě na starosti oblast soukromí. Mluvčí společnosti dodala, že Facebook nemá žádné důkazy o zneužití dat jeho partnery.

Podle zástupců Federální obchodní komise Facebook svým konáním pravděpodobně porušil pravidla, k jejichž dodržování se zavázal v dohodě z roku 2011. Auditorská společnosti PricewaterhouseCoopers už o dva roky později konstatovala, že Facebook udělal jen málo k zajištění ochrany sdílených dat uživatelů.

Zjištění New York Times je dalším problémem, který Facebook musí v letošním roce řešit. Před dvěma týdny zveřejnil britský parlamentní výbor e-maily představitelů Facebooku, z nichž vyplývá, že společnost data uživatelů nejen poskytovala třetím stranám, ale ještě některé konkurenční firmy účelově znevýhodňovala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud