Články odjinud

Konec výhodných rájů. EU chce zavést až šestiprocentní daň pro Apple, Google a další

Konec výhodných rájů. EU chce zavést až šestiprocentní daň pro Apple, Google a další

Evropská unie už nějaký čas připravuje plán, jak narušit některé účetní strategie hromady nadnárodních firem, které se tak vyhýbají placení daní přeléváním peněz do daňových rájů. Tyto daňové optimalizace umožňuje třeba Irsko, které je nyní ve sporu s EU.

Unie by s touto praxi ráda něco udělala, přičemž se nabízí zavedení nové daně z tržeb ve výši 2 až 6 %. Podle francouzského ministra financí Bruno Le Maira by se měla cifra blížit spíše té spodní hranici – jakékoliv vyšší zdanění by totiž unie prosadila jen velmi těžko. Ministr to uvedl v neděli pro Le Journal du Dimanche. Podle Maira by Evropská komise měla návrh zveřejnit v následujících týdnech.  

I kdyby se však zdanění drželo u spodních hranici, analytici předpokládají, že si to firmy nenechají jen tak líbit a o daně se ještě svede litý boj. Daňových optimalizací totiž hojně využívají i obří technologické společnosti jako Apple, Google nebo Facebook.

Pokud by odváděly daň z tržeb, kontroverzní přelévání zisků do daňových rájů, aby byla evropská pobočka pro daňové účely papírově chudší, než ve skutečnosti je, by bylo irelevantní.

Další články z webu Živě.cz čtěte ZDE >>>

 

Články odjinud