Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kontroverzní reportáž TV Prima o muslimkách naštvala diváky. Už ji řeší i televizní rada

Kontroverzní reportáž TV Prima o muslimkách naštvala diváky. Už ji řeší i televizní rada

Televize Prima opět přestřelila. V pondělním večerním zpravodajství vysílala reportáž o kontroverzi kolem nošení celotělových plavek do akvaparku. Redaktor Karel Rychlý ve videu přirovnal koupací oděv muslimek k mnišské kutně, ve které následně vstoupil do bazénu a dožadoval se stejných práv, jako měly ženy v burkinách. Reportáž vyvolala množství nesouhlasných reakcí na sociálních sítích kvůli svojí nevyváženosti. Kvůli porušení objektivity se videem bude nyní zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

„V současnosti evidujeme jednu stížnost týkající se dodržování pravidel objektivity a vyváženosti v inkriminované reportáži. Rada se bude podnětem zabývat v rámci svého letošního 13. zasedání ve dnech 8. - 9. srpna 2017,“ uvedl pro INFO.CZ vedoucí Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Bartoš.

Celá zpráva televize Prima byla založena na předpokladu, že ženy, které zachytil na fotografii některý z návštěvníků Aquapalace Praha, se nekoupaly v burkinách, které jsou do bazénu vhodné, ale v běžném oblečení. To v reportáži potvrzuje bývalá muslimka Pavlína Bitarová, která tvrdí, že dle fotografií jde o běžný muslimský oděv neboli abáju. To ovšem vyvrací zástupce akvacentra Tomáš Dufek, který tvrdí, že i dle informací od plavčíků, kteří byli na místě, ženy na sobě skutečně měly burkiny z plavkoviny, tedy z materiálu, ze kterého se vyrábí i jiné oblečení vhodné ke koupání.

V reportáži tak stojí proti sobě tvrzení proti tvrzení. Celá zpráva už pak ale pracuje pouze s předpokladem, že ženy na sobě měly běžné oblečení, ve kterém přišly z ulice, a z toho důvodu se předpokládá, že se před vstupem do vody neosprchovaly. Pavlína Bitarová, která dle fotografií tvrdí, že ženy na sobě mají abáju, spolupracuje s protiislámským aktivistou Martinem Konvičkou, se kterým pořádají společné přednášky.

V reportáži se dále objevila mluvčí Krajské hygienické stanice Praha Dana Šalamounová a orientalista Bronislav Ostřanský. Oba už ale reagují pouze na skutečnost, že se ženy koupaly v běžném oblečení, což zástupce parku i plavčíci odmítají. Nevyváženost reportáže pak doplnil výběr reakcí tří uživatelů ze sociálních sítí, ve kterých se všichni k situaci vyjadřovali negativně.

Ve zprávě tak nezazněl ani jeden opačný názor. Televize Prima neoslovila žádnou muslimku, ani nikoho z muslimské obce. Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi označil v rozhovoru pro INFO.CZ tlak části české společnosti za občanskou šikanu.

Prima navíc záměrně vybrala pouze komentáře diskutujících, kteří byli proti, ačkoli se na internetu hojně objevují i projevy podpory. Závěrečná performance Karla Rychlého, jak do bazénu vstupuje v mnišské kutně a přirovnává ji k burkinám z plavkoviny, celou reportáž uzavřela. 

Pro Primu to není první podobný prohřešek, se kterým se potýkala. Loni například čelila nařčení, že záměrně chybně přeložila citaci iráckého uprchlíka, který odmítl nabízené ubytování v Jihlavě slovy, že jde o „přemalovaný kravín“, ve kterém být nechce. Řada nezávislých překladatelů pak potvrdila, že muž nic podobného neřekl. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1