Kontroverzní reportáž TV Prima o muslimkách naštvala diváky. Už ji řeší i televizní rada | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kontroverzní reportáž TV Prima o muslimkách naštvala diváky. Už ji řeší i televizní rada

Kontroverzní reportáž TV Prima o muslimkách naštvala diváky. Už ji řeší i televizní rada

Televize Prima opět přestřelila. V pondělním večerním zpravodajství vysílala reportáž o kontroverzi kolem nošení celotělových plavek do akvaparku. Redaktor Karel Rychlý ve videu přirovnal koupací oděv muslimek k mnišské kutně, ve které následně vstoupil do bazénu a dožadoval se stejných práv, jako měly ženy v burkinách. Reportáž vyvolala množství nesouhlasných reakcí na sociálních sítích kvůli svojí nevyváženosti. Kvůli porušení objektivity se videem bude nyní zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

„V současnosti evidujeme jednu stížnost týkající se dodržování pravidel objektivity a vyváženosti v inkriminované reportáži. Rada se bude podnětem zabývat v rámci svého letošního 13. zasedání ve dnech 8. - 9. srpna 2017,“ uvedl pro INFO.CZ vedoucí Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Bartoš.

Celá zpráva televize Prima byla založena na předpokladu, že ženy, které zachytil na fotografii některý z návštěvníků Aquapalace Praha, se nekoupaly v burkinách, které jsou do bazénu vhodné, ale v běžném oblečení. To v reportáži potvrzuje bývalá muslimka Pavlína Bitarová, která tvrdí, že dle fotografií jde o běžný muslimský oděv neboli abáju. To ovšem vyvrací zástupce akvacentra Tomáš Dufek, který tvrdí, že i dle informací od plavčíků, kteří byli na místě, ženy na sobě skutečně měly burkiny z plavkoviny, tedy z materiálu, ze kterého se vyrábí i jiné oblečení vhodné ke koupání.

V reportáži tak stojí proti sobě tvrzení proti tvrzení. Celá zpráva už pak ale pracuje pouze s předpokladem, že ženy na sobě měly běžné oblečení, ve kterém přišly z ulice, a z toho důvodu se předpokládá, že se před vstupem do vody neosprchovaly. Pavlína Bitarová, která dle fotografií tvrdí, že ženy na sobě mají abáju, spolupracuje s protiislámským aktivistou Martinem Konvičkou, se kterým pořádají společné přednášky.

V reportáži se dále objevila mluvčí Krajské hygienické stanice Praha Dana Šalamounová a orientalista Bronislav Ostřanský. Oba už ale reagují pouze na skutečnost, že se ženy koupaly v běžném oblečení, což zástupce parku i plavčíci odmítají. Nevyváženost reportáže pak doplnil výběr reakcí tří uživatelů ze sociálních sítí, ve kterých se všichni k situaci vyjadřovali negativně.

Ve zprávě tak nezazněl ani jeden opačný názor. Televize Prima neoslovila žádnou muslimku, ani nikoho z muslimské obce. Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi označil v rozhovoru pro INFO.CZ tlak části české společnosti za občanskou šikanu.

Prima navíc záměrně vybrala pouze komentáře diskutujících, kteří byli proti, ačkoli se na internetu hojně objevují i projevy podpory. Závěrečná performance Karla Rychlého, jak do bazénu vstupuje v mnišské kutně a přirovnává ji k burkinám z plavkoviny, celou reportáž uzavřela. 

Pro Primu to není první podobný prohřešek, se kterým se potýkala. Loni například čelila nařčení, že záměrně chybně přeložila citaci iráckého uprchlíka, který odmítl nabízené ubytování v Jihlavě slovy, že jde o „přemalovaný kravín“, ve kterém být nechce. Řada nezávislých překladatelů pak potvrdila, že muž nic podobného neřekl. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.