Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malá kvůli opsané diplomce zrušila rozhovor a štáb z budovy vyvedla ochranka, tvrdí novináři z ČT

Malá kvůli opsané diplomce zrušila rozhovor a štáb z budovy vyvedla ochranka, tvrdí novináři z ČT

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá je nadále pod tlakem kvůli opsaným diplomovým pracím. Podle novinářů České televize zrušila předem domluvený rozhovor a nechala štáb vyhodit ochrankou. Novopečenou členku Babišova kabinetu kritizuje i nevládní ODS. Místopředseda strany Martin Kupka uvedl, že Malá nemá ve vládě co dělat, když postavila své vzdělání na kopírování práce jiných. Média minulý týden informovala, že experti objevili opsané pasáže v diplomové práci Malé na soukromé vysoké škole v Bratislavě. Tento týden média upozornila, že opsané pasáže jsou i v diplomové práci Malé z brněnské Mendelovy univerzity.

O zrušeném interview na facebooku informovala novinářka Edita Horáková ze Zpravodajství ČT. Uvedla, že ministryně Malá rozhovor domluvený primárně na jiná témata zrušila, když zjistila, že by mohla padnout otázka i na její diplomovou práci. Z budovy poté podle Horákové štáb ČT vyprovodila ochranka.

Kladení dotazů na aktuální témata týkající se veřejně činných osob je standardem novinářské práce – zvlášť ve chvíli, kdy je aktéři sami od sebe nechtějí vysvětlovat a přecházejí je bez většího komentáře či rovnou mlčením. Úplné zrušení rozhovoru kvůli takovým důvodům je ale spíše výjimečné.

Malá se k opsané diplomové práci vyjádřila skrze mluvčí hnutí ANO pro server Novinky.cz. Uvedla, že nemá problém si ji kdykoli obhájit, za sebe má absolutně čisté svědomí a na práci tvrdě dřela. „Lidé mě varovali, že po mně novináři půjdou, ale že kvůli mému angažmá na ministerstvu spravedlnosti začnout detailně studovat 13 let starou práci o králících, to jsem popravdě nečekala,“ konstatovala. 

„Paní Malá nepodvádí,“ dodal pro Novinky premiére Babiš.

ODS: Ve vládě nemá co dělat

„Z veřejných zdrojů se dozvídáme, že ministryně spravedlnosti Taťána Malá opsala i svoji první diplomovou práci. Člověk, který postavil své vzdělání na kopírování práce druhých, nemá ve vládě co dělat. Potvrzují se naše slova o tom, že Taťána Malá nemá základní předpoklady pro výkon funkce ministryně spravedlnosti,“ uvedl Kupka.

Pokud Malá sama vládu neopustí, měl by podle Kupky vyvodit ze situace odpovědnost premiér Andrej Babiš (ANO). Malá podle místopředsedy ODS snižuje důvěryhodnost vlády ještě předtím, než kabinet stihl požádat Sněmovnu o důvěru.

Univerzita: už by to neprošlo

Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová serveru Novinky.cz řekla, že Malá v práci Mikroklimatické podmínky v chovu králíků prokazatelně opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové, která práci na podobné téma napsala o dva roky dříve.

Podle Studenkové by dnes práce Malé z roku 2005 neprošla antiplagiátorským systémem. „Patrně by odhalil více než pětiprocentní shodu, protože v teoretické části je z velké části opsaná a Malá diplomovou práci, ze které opisovala, necitovala. Vedoucí by takovou práci vrátil k přepracování,“ řekla Studenková. Odhalit však tehdy plagiát bylo velmi obtížné až nemožné, protože práce nebyly digitalizované a odevzdávaly se pouze v tištěné formě.

Univerzita však nadále stojí za svým pondělním prohlášením, že práce splnila svým charakterem požadavky, které jsou na závěrečné práce kladeny. „V roce 2005 nebyly závěrečné práce digitalizovány, kontrola citací a zdrojů byla velmi omezená. Přestože jsou zde nesrovnalosti v otázce citací a teoretických východisek, považujeme výsledky práce za originální, jelikož přináší nové poznatky,“ uvedla. 

Nerudová řekla, že z dnešního pohledu by diplomová práce Malé byla označena za plagiát. Podle ní se však názor na plagiátorství vyvíjí v čase a dříve se tento termín nepoužíval.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867