Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na modernizaci autorského práva si EU ještě počká. Jednání v Evropském parlamentu váznou

Na modernizaci autorského práva si EU ještě počká. Jednání v Evropském parlamentu váznou

Reforma autorského práva v EU, která reaguje na měnící se digitální prostředí a chce zpřesnit pravidla pro všechny hráče na internetu, se stále nachází v Evropském parlamentu. Klíčový právní výbor JURI bude o nové úpravě hlasovat s několikaměsíčním zpožděním. Podle zjištění redakce se tak stane pravděpodobně až v březnu nebo dubnu letošního roku.

„Výbor JURI v lednu hlasovat nebude. Jsme teprve na začátku vyjednávání, a hlasování proto předpokládáme nejspíš v březnu nebo dubnu,“ řekl redakci zdroj z Evropského parlamentu, který se přímo podílí na jednání o reformě autorského práva.

S tou v roce 2016 přišla Evropská komise, aby evropské předpisy lépe reagovaly na rychle se měnící digitálního prostředí. Nové technologie totiž postupně proměnily způsob produkce a distribuce hudby, filmů, televizních a rozhlasových pořadů, knih a tisku a změnily také způsob, jak se k nim lze dostat. Často se využívá streamování hudby, platformy s nabídkou videí na vyžádání a také agregátory informací.

Jak už dříve v rozhovoru potvrdil předseda právního výboru JURI Evropského parlamentu, v němž se návrh reformy nyní nachází, a český europoslanec Pavel Svoboda (EPP), průtahy způsobila nejen složitost nových pravidel, ale i výměna na místě zpravodaje legislativy (zpravodaj je zodpovědný za vypracování zprávy k návrhu, pozn. red.). Původní zpravodajka totiž pocházela z Malty, ale v loňském roce byla zvolena do národního parlamentu a z toho unijního odešla. Práci předala novému zpravodaji. „V době, kdy zpravodajka odcházela, bylo podáno téměř tisíc pozměňovacích návrhů, což je opravdu velký počet,“ řekl Svoboda.

Svoboda, který je v Bruselu považován za jednoho z nejvlivnějších evropských poslanců, potvrdil, že o nové podobě autorského práva se v Evropském parlamentu svádějí bitvy. Jednou z nich představuje složitá diskuse o přebírání zpráv nebo jejich částí agregátory zpráv, jako jsou například Google News. „Jsou tu různé názory na to, do jaké míry můžete v digitálním prostředí přebírat zpravodajské zprávy nebo jejich části a požadovat za to úplatu,“ řekl Svoboda.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Návrh Komise dále počítá s posílením postavení vydavatelů novin a časopisů, kteří musí hájit svá práva vůči poskytovatelům internetových služeb.

„Mezi největší diskuse patří rozhodně výjimka z autorského práva pro tzv. text and data mining v oblasti vědy a výzkumu,“ dodal Svoboda.

Poté, co reforma projde hlasováním v klíčovém výboru JURI, bude se k ní vyjadřovat celé plénum. Následně proběhne hledání kompromisu mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a členskými státy EU.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744