Ředitel Českého rozhlasu opět zasedl v porotě ceny, která je spojena s předními dezinformátory | info.cz

Články odjinud

Ředitel Českého rozhlasu opět zasedl v porotě ceny, která je spojena s předními dezinformátory

Už druhým rokem se udělovaly Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Do poroty stejně jako v minulém ročníku zasedl ředitel veřejnoprávního Českého rozhlasu René Zavoral. Přestože akci pořádá Asociace nezávislých médií, za níž stojí lidé spjatí s dezinformačními weby i proruskou propagandou, na své účasti Zavoral nevidí nic závadného. 

Asociaci nezávislých médií založili v březnu 2015 bývalý policejní ředitel Stanislav Novotný, Petr Žantovský a také dezinformátoři jako Jan Korál, který spravuje jeden z hlavních prokremelských a konspiračních webů New World Order Opposition, nebo Ondřej Geršl, který stojí za dalším proruským projektem AC24.

Právě propojení soutěže s předními aktéry české dezinformační a proruské scény mělo už v loňském roce, kdy se poprvé rozdávaly Krameriovy ceny, dle kritiků odradit ředitele veřejnoprávního Českého rozhlasu Reného Zavorala, aby zasedl do poroty. Zavoral tak ale učinil i letos, podobně jako šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

„Účastním se akce z důvodu, že nemám rád, když se staví bariéry mezi médii, ale naopak by měla vzniknout nějaká míra komunikace. Ta je důležitější než stavění bariér mezi různými světy médií. Byl jsem členem poroty v loňském roce a nevidím důvod, proč bych opět nepřijal členství,“ řekl serveru Aktuálně.cz Zavoral.

Odborníci však účast ředitele veřejnoprávního média hodnotí jako problematickou. „Legitimizuje spolek, který zaštiťuje média s reputací šiřitelů dezinformací a prokremelské propagandy. Je paradoxní, že se Český rozhlas jako vysoce profesionální a důvěryhodné médium tímto způsobem ocitá ve společnosti obskurních internetových kanálů, jejichž aktivity nemají s opravdu kvalitní a nezávislou žurnalistikou nic společného,“ uvedl pro Aktuálně.cz odborník na média Václav Štětka.

Podle serveru se Zavoral udělování cen ve Slovanském domě v Praze přímo nezúčastnil, zastupoval ho šéf jeho kanceláře. Loni si ocenění odnesla analytička Tereza Spencerová, Ondřej Neff z Neviditelného psa nebo Jan Petránek. Letos cenu získal novinář Českého rozhlasu Stanislav Motl, bloger Ladislav Větvička, historik Vlastimil Vondruška. Akci hudebně doprovodil písničkář Jaromír Nohavica.

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud