Ředitel Českého rozhlasu opět zasedl v porotě ceny, která je spojena s předními dezinformátory | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ředitel Českého rozhlasu opět zasedl v porotě ceny, která je spojena s předními dezinformátory

Ředitel Českého rozhlasu opět zasedl v porotě ceny, která je spojena s předními dezinformátory

Už druhým rokem se udělovaly Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Do poroty stejně jako v minulém ročníku zasedl ředitel veřejnoprávního Českého rozhlasu René Zavoral. Přestože akci pořádá Asociace nezávislých médií, za níž stojí lidé spjatí s dezinformačními weby i proruskou propagandou, na své účasti Zavoral nevidí nic závadného. 

Asociaci nezávislých médií založili v březnu 2015 bývalý policejní ředitel Stanislav Novotný, Petr Žantovský a také dezinformátoři jako Jan Korál, který spravuje jeden z hlavních prokremelských a konspiračních webů New World Order Opposition, nebo Ondřej Geršl, který stojí za dalším proruským projektem AC24.

Právě propojení soutěže s předními aktéry české dezinformační a proruské scény mělo už v loňském roce, kdy se poprvé rozdávaly Krameriovy ceny, dle kritiků odradit ředitele veřejnoprávního Českého rozhlasu Reného Zavorala, aby zasedl do poroty. Zavoral tak ale učinil i letos, podobně jako šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

„Účastním se akce z důvodu, že nemám rád, když se staví bariéry mezi médii, ale naopak by měla vzniknout nějaká míra komunikace. Ta je důležitější než stavění bariér mezi různými světy médií. Byl jsem členem poroty v loňském roce a nevidím důvod, proč bych opět nepřijal členství,“ řekl serveru Aktuálně.cz Zavoral.

Odborníci však účast ředitele veřejnoprávního média hodnotí jako problematickou. „Legitimizuje spolek, který zaštiťuje média s reputací šiřitelů dezinformací a prokremelské propagandy. Je paradoxní, že se Český rozhlas jako vysoce profesionální a důvěryhodné médium tímto způsobem ocitá ve společnosti obskurních internetových kanálů, jejichž aktivity nemají s opravdu kvalitní a nezávislou žurnalistikou nic společného,“ uvedl pro Aktuálně.cz odborník na média Václav Štětka.

Podle serveru se Zavoral udělování cen ve Slovanském domě v Praze přímo nezúčastnil, zastupoval ho šéf jeho kanceláře. Loni si ocenění odnesla analytička Tereza Spencerová, Ondřej Neff z Neviditelného psa nebo Jan Petránek. Letos cenu získal novinář Českého rozhlasu Stanislav Motl, bloger Ladislav Větvička, historik Vlastimil Vondruška. Akci hudebně doprovodil písničkář Jaromír Nohavica.

 

 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.