Reforma autorského práva dělí Evropu. Naději na úspěch nemá ani rumunský pokus o kompromis | info.cz

Články odjinud

Reforma autorského práva dělí Evropu. Naději na úspěch nemá ani rumunský pokus o kompromis

Velvyslance členských zemí EU čeká dnes večer další pokus o dohodu nad společnou představou nových unijních pravidel pro ochranu autorských práv na internetu. Několik neúspěšných jednacích kol v minulých týdnech dává přitom tušit, že ani dnešní večerní diskuse nad posledním návrhem textu nebude jednoduchá a kompromis možná nalezen nebude.

Podle zjištění ČTK existuje nadále nejméně šest zemí, které dávají najevo, že se jim ani poslední výsledek práce nynějšího rumunského předsednictví příliš nezamlouvá. Rumunsko tak zatím vůbec nedomluvilo přesný termín pro následnou schůzku s představiteli europarlamentu a Evropské komise, pro kterou dnes chce od svých partnerů mandát k jednání.

Právě na ní by tři unijní instituce měly následně hledat finální shodu nad podobou textu, kolem kterého se už měsíce v Bruselu velmi intenzivně lobbuje. Jasně proti sobě stojí ekonomické zájmy velkých internetových firem a mediálních domů, padají ostrá slova o „konci svobodného internetu“ a „konci kvalitní žurnalistiky“.

I dnes se například přímo na vyslance zemí EU obrátili otevřeným dopisem představitelé evropských organizací sdružujících vydavatele denního tisku. Žádají je, aby Rumunsku mandát pro jednání s europarlamentem dali, protože je potřeba směrnici finálně schválit ještě před květnovými eurovolbami.

O komplikovanosti situace svědčí i to, že ještě dnes v poledne svůj postoj teprve připravovala Česká republika. Dvanáctistránkový dokument, který je podkladem pro dnešní jednání zástupců členských zemí, má ČTK k dispozici.

Země se dosud nemohly shodnout na společné představě textu dvou nejvíce sporných částí návrhu, článků 11 a 13. První z nich má majitelům práv – včetně médií zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu, článek 13 pak dává internetovým platformám – třeba YouTube – povinnost řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva.

O věci museli v minulých dnech osobně jednat německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kteří se pokoušeli najít cestu ven ze vzájemného zablokování postojů obou zemí u některých konkrétních částí směrnice.

Nynější rumunský pokus o kompromis například poměrně komplikovaným způsobem řeší, jak přísná pravidla mají platit pro firmy různé velikosti. Zohledňován by přitom měl být nejen obrat či délka působení na evropském trhu, ale také „publikum“, tedy návštěvnost provozovaných stránek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud