Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

RRTV si posvítí na Soukupa. Do jeho Arény pravidelně chodí komparzisté i extremisté

RRTV si posvítí na Soukupa. Do jeho Arény pravidelně chodí komparzisté i extremisté

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se bude příští týden zabývat pořadem Aréna Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. Konkrétně by měla posoudit stížnosti na díl s tiskovým mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem. Podnětů ale dostala více. Na nezvyklé praktiky upozornili v minulých dnech také návštěvníci dílu s prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem.

 RRTV dostala stížnost na pořad Aréna Jaromíra Soukupa, ve kterém vystupoval tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Na dalším jednání by příští týden měla posoudit, zda se TV Barrandov nedopustila porušení licenčních pravidel. Ta mimo jiné přikazují televizím poskytovat objektivní a vyvážené informace.

V hodinovém pořadu reagoval Ovčáček na dotazy moderátora Jaromíra Soukupa a odpovídal i lidem z publika. To však tvořili příznivci prezidenta Zemana vybavení transparenty na jeho podporu a plackami s logem kampaně Zeman znovu.

Už tehdy vzbudilo aranžmá pořadu nevole na sociálních sítích. A experti na mediální právo upozorňovali, že by se Rada měla pořadem zabývat. „Má se také dbát o to, aby v programu jako celku nebyly upřednostňovány některé politické strany nebo jejich názory. Zvláštní povinnost politické neutrality se pak týká zpravodajských pořadů a politické publicistiky, což by tento pořad asi splňoval,“ citoval iRozhlas.cz právníka Ondřeje Moravce.

Komparz proti Horáčkovi

Soukup a TV Barrandov se hájili tím, že stejný prostor poskytnou i ostatním kandidátům. Televize v úterý skutečně odvysílala díl s dalším uchazečem o Hrad Michalem Horáčkem. Publikum ale i v tomto případě většinově tvořili Zemanovi příznivci. Horáčkův „fanclub“ měl podstatně méně lidí.

Jeho podporovatelé navíc upozornili na nestandardní praktiky televize. Diváci ve studiu byli podle nich komparzisté s předem připravenými otázkami, na které se mají Horáčka ptát. Mnoho z nich navíc patřilo mezi Zemanovy příznivce.

„Podporovatelé prezidenta Zemana, ale i komparzisté, dostali otázky, vytisknuté na papíru formátu A4, které mají panu Horáčkovi pokládat.“
Robin Suchánek, účastník pořadu Aréna, podporovatel Michala Horáčka

„Na levé tribuně (vyhrazené podle štábu Horáčkovým příznivcům, pozn. redakce) bylo také přibližně devět podporovatelů pana Zemana a zbytek komparz. Z mého místa jsem také zpozoroval, že u protějšího oplocení stojí přibližně osm podporovatelů Miloše Zemana a na pravé tribuně komparz sestavený z mladých studentů. Podporovatelé prezidenta Zemana, ale i komparzisté, dostali otázky, vytisknuté na papíru formátu A4, které mají panu Horáčkovi pokládat,“ komentoval jeden z účastníků Robin Suchánek.

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

 

Další divačka, která pomáhala Horáčkovi se sběrem podpisů pod kandidaturu, Eliška Kasinová si zase při porovnání s předchozími pořady všimla, že Soukup nechává dotazy opakované pokládat stejné osoby.

Extremisté a proruští aktivisté

Analytik think tanku Evropské hodnoty Roman Máca v této souvislosti na Facebooku doplnil, že v pořadu pravidelně vystupují jako řadoví občané také známé tváře extremistické scény spojené s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).

„V dílu s Michal Horáček tak nesměl chybět ani ‚agent Kremlu‘ Žarko Jovanovič. Ten se objevuje i minulý týden v Aréně Jaromíra Soukupa s Jiřím Ovčáčkem. Jako ‚řadový občan‘ prostor pro svůj dotaz samozřejmě dostal. Žarko Jovanovič pořádá a objíždí různé proruské a protizápadní demonstrace a své názory rovněž mění podle toho, co je zrovna v Kremlu populární,“ dává příklad Máca.

„Složení našeho publika je velmi různorodé - vždy v něm naleznete lidi, kteří přišli svého kandidáta či danou politickou stranu podpořit, ale zároveň i ty, již jsou připraveni argumentovat ve chvílích, kdy je na jevišti konkurent. A to platí ve všech případech vysílání, nejenom za účasti hosta z SPD,“ sdělila INFO.CZ tisková mluvčí TV Barrandov Marie Opálková.

Ta připouští, že mezi hosty jsou komparzisté. Jejich počet se mění s každým dílem. Před sněmovními volbami byl vzhledem k vyššímu zájmu příznivců politických stran a jejich zástupů jejich počet nižší. Opálková ale odmítla, že by štáb připravoval návštěvníkům seznamy otázek pro hosty.

„Pokud je měli, bylo to pouze z jejich vlastní iniciativy či z iniciativy jednotlivých zástupců dané skupiny podporovatelů,“ pravila.

Zpravodajství, které boří stereotypy

Je otázka, jak se k celé věci Rada postaví. Vedoucí Úřadu RRTV Petr Bartoš, se kterým INFO.CZ mluvilo, nechtěl případný výsledek jednání předjímat. Podle sociologa médií z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jaromíra Volka ale bude složité televizi potrestat.

„Z dat výzkumu MML navíc vyplývá, že počet lidí, kteří považují barrandovské zpravodajství za nejlepší ze všech televizních stanic, vzrostl meziročně o 56 procent.“
Marie Opálková, tisková mluvčí TV Barrandov

„Cynicky řečeno, formát tohoto pořadu se do té vymyká kritériím, která klade zákon na standardní žurnalistiku, že není vyloučeno, že by jej barrandovští mohli vydávat za večerní zábavu, která překračuje míru bulvarizace dnes již zapomenutého Kotle, který vysílala TV Nova a moderovala Michaela Jílková. Náš zákon je velmi liberální a striktně vzato není snadné většinu uvedených pořadů sankcionovat. Bohužel, určitý typ bulvarizované žurnalistiky nelze sankcionovat,“ prohlásil v rozhovoru s INFO.CZ.

Rada by podle něj musela sledovat obsah dotazů na jednotlivé hosty a prokázat, že v celku všech dílů dochází k podpoře, nebo naopak diskreditaci, některého subjektu.

RRTV se pořady TV Barrandov zabývala již v minulosti. Televizi upozornila na výběr hostů do pořadu Duel Jaromíra Soukupa. V sedmi sledovaných dílech tam tehdy vystupovali zástupci hnutí ANO. Rada konstatovala, že se „provozovatel dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí“.

Opálková a Volek ale připomínají neúspěch podobných stížností na častou účast politiků SPD. Ty Rada nedávno odložila. „Z dat výzkumu MML navíc vyplývá, že počet lidí, kteří považují barrandovské zpravodajství za nejlepší ze všech televizních stanic, vzrostl meziročně o 56 procent. To je pro nás dostatečně vypovídající číslo, které svědčí o dané objektivitě,“ dodává Opálková.


Za pořad se postavil také další titul, který stejně jako TV Barrandov patří do mediálního portfolia Jaromíra Soukupa. Web Týden.cz vydal ve středu článek, ve němž tvrdí, že pořad Aréna boří hranice stereotypu. Soukup sám v něm píše, že televize ve chvílích, kdy se rozhoduje o tom, kdo stane v čele naší země, poskytuje divákům opravdu nezávislé zpravodajství a politickou debatu bez jakékoli cenzury.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1