Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

RRTV si posvítí na Soukupa. Do jeho Arény pravidelně chodí komparzisté i extremisté

RRTV si posvítí na Soukupa. Do jeho Arény pravidelně chodí komparzisté i extremisté

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se bude příští týden zabývat pořadem Aréna Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. Konkrétně by měla posoudit stížnosti na díl s tiskovým mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem. Podnětů ale dostala více. Na nezvyklé praktiky upozornili v minulých dnech také návštěvníci dílu s prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem.

 RRTV dostala stížnost na pořad Aréna Jaromíra Soukupa, ve kterém vystupoval tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Na dalším jednání by příští týden měla posoudit, zda se TV Barrandov nedopustila porušení licenčních pravidel. Ta mimo jiné přikazují televizím poskytovat objektivní a vyvážené informace.

V hodinovém pořadu reagoval Ovčáček na dotazy moderátora Jaromíra Soukupa a odpovídal i lidem z publika. To však tvořili příznivci prezidenta Zemana vybavení transparenty na jeho podporu a plackami s logem kampaně Zeman znovu.

Už tehdy vzbudilo aranžmá pořadu nevole na sociálních sítích. A experti na mediální právo upozorňovali, že by se Rada měla pořadem zabývat. „Má se také dbát o to, aby v programu jako celku nebyly upřednostňovány některé politické strany nebo jejich názory. Zvláštní povinnost politické neutrality se pak týká zpravodajských pořadů a politické publicistiky, což by tento pořad asi splňoval,“ citoval iRozhlas.cz právníka Ondřeje Moravce.

Komparz proti Horáčkovi

Soukup a TV Barrandov se hájili tím, že stejný prostor poskytnou i ostatním kandidátům. Televize v úterý skutečně odvysílala díl s dalším uchazečem o Hrad Michalem Horáčkem. Publikum ale i v tomto případě většinově tvořili Zemanovi příznivci. Horáčkův „fanclub“ měl podstatně méně lidí.

Jeho podporovatelé navíc upozornili na nestandardní praktiky televize. Diváci ve studiu byli podle nich komparzisté s předem připravenými otázkami, na které se mají Horáčka ptát. Mnoho z nich navíc patřilo mezi Zemanovy příznivce.

„Podporovatelé prezidenta Zemana, ale i komparzisté, dostali otázky, vytisknuté na papíru formátu A4, které mají panu Horáčkovi pokládat.“
Robin Suchánek, účastník pořadu Aréna, podporovatel Michala Horáčka

„Na levé tribuně (vyhrazené podle štábu Horáčkovým příznivcům, pozn. redakce) bylo také přibližně devět podporovatelů pana Zemana a zbytek komparz. Z mého místa jsem také zpozoroval, že u protějšího oplocení stojí přibližně osm podporovatelů Miloše Zemana a na pravé tribuně komparz sestavený z mladých studentů. Podporovatelé prezidenta Zemana, ale i komparzisté, dostali otázky, vytisknuté na papíru formátu A4, které mají panu Horáčkovi pokládat,“ komentoval jeden z účastníků Robin Suchánek.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

 

Další divačka, která pomáhala Horáčkovi se sběrem podpisů pod kandidaturu, Eliška Kasinová si zase při porovnání s předchozími pořady všimla, že Soukup nechává dotazy opakované pokládat stejné osoby.

Extremisté a proruští aktivisté

Analytik think tanku Evropské hodnoty Roman Máca v této souvislosti na Facebooku doplnil, že v pořadu pravidelně vystupují jako řadoví občané také známé tváře extremistické scény spojené s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).

„V dílu s Michal Horáček tak nesměl chybět ani ‚agent Kremlu‘ Žarko Jovanovič. Ten se objevuje i minulý týden v Aréně Jaromíra Soukupa s Jiřím Ovčáčkem. Jako ‚řadový občan‘ prostor pro svůj dotaz samozřejmě dostal. Žarko Jovanovič pořádá a objíždí různé proruské a protizápadní demonstrace a své názory rovněž mění podle toho, co je zrovna v Kremlu populární,“ dává příklad Máca.

„Složení našeho publika je velmi různorodé - vždy v něm naleznete lidi, kteří přišli svého kandidáta či danou politickou stranu podpořit, ale zároveň i ty, již jsou připraveni argumentovat ve chvílích, kdy je na jevišti konkurent. A to platí ve všech případech vysílání, nejenom za účasti hosta z SPD,“ sdělila INFO.CZ tisková mluvčí TV Barrandov Marie Opálková.

Ta připouští, že mezi hosty jsou komparzisté. Jejich počet se mění s každým dílem. Před sněmovními volbami byl vzhledem k vyššímu zájmu příznivců politických stran a jejich zástupů jejich počet nižší. Opálková ale odmítla, že by štáb připravoval návštěvníkům seznamy otázek pro hosty.

„Pokud je měli, bylo to pouze z jejich vlastní iniciativy či z iniciativy jednotlivých zástupců dané skupiny podporovatelů,“ pravila.

Zpravodajství, které boří stereotypy

Je otázka, jak se k celé věci Rada postaví. Vedoucí Úřadu RRTV Petr Bartoš, se kterým INFO.CZ mluvilo, nechtěl případný výsledek jednání předjímat. Podle sociologa médií z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jaromíra Volka ale bude složité televizi potrestat.

„Z dat výzkumu MML navíc vyplývá, že počet lidí, kteří považují barrandovské zpravodajství za nejlepší ze všech televizních stanic, vzrostl meziročně o 56 procent.“
Marie Opálková, tisková mluvčí TV Barrandov

„Cynicky řečeno, formát tohoto pořadu se do té vymyká kritériím, která klade zákon na standardní žurnalistiku, že není vyloučeno, že by jej barrandovští mohli vydávat za večerní zábavu, která překračuje míru bulvarizace dnes již zapomenutého Kotle, který vysílala TV Nova a moderovala Michaela Jílková. Náš zákon je velmi liberální a striktně vzato není snadné většinu uvedených pořadů sankcionovat. Bohužel, určitý typ bulvarizované žurnalistiky nelze sankcionovat,“ prohlásil v rozhovoru s INFO.CZ.

Rada by podle něj musela sledovat obsah dotazů na jednotlivé hosty a prokázat, že v celku všech dílů dochází k podpoře, nebo naopak diskreditaci, některého subjektu.

RRTV se pořady TV Barrandov zabývala již v minulosti. Televizi upozornila na výběr hostů do pořadu Duel Jaromíra Soukupa. V sedmi sledovaných dílech tam tehdy vystupovali zástupci hnutí ANO. Rada konstatovala, že se „provozovatel dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí“.

Opálková a Volek ale připomínají neúspěch podobných stížností na častou účast politiků SPD. Ty Rada nedávno odložila. „Z dat výzkumu MML navíc vyplývá, že počet lidí, kteří považují barrandovské zpravodajství za nejlepší ze všech televizních stanic, vzrostl meziročně o 56 procent. To je pro nás dostatečně vypovídající číslo, které svědčí o dané objektivitě,“ dodává Opálková.


Za pořad se postavil také další titul, který stejně jako TV Barrandov patří do mediálního portfolia Jaromíra Soukupa. Web Týden.cz vydal ve středu článek, ve němž tvrdí, že pořad Aréna boří hranice stereotypu. Soukup sám v něm píše, že televize ve chvílích, kdy se rozhoduje o tom, kdo stane v čele naší země, poskytuje divákům opravdu nezávislé zpravodajství a politickou debatu bez jakékoli cenzury.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744