Články odjinud

Ruští twitteroví boti milují masakry. Po tom floridském vychrlili stovky tweetů

Ruští twitteroví boti milují masakry. Po tom floridském vychrlili stovky tweetů

Vykopat příkopy co možná nejhlubší a rozdělit tak USA na dvě poloviny. Takový je úkol armády twitterových botů, které jsou navázané na ruskou vládu. Zajatci se v této válce neberou. Krátce poté, co minulý týden bývalý student zastřelil 17 lidí na škole v Parklandu na Floridě, dali se ruští boti na twitteru do práce a tragédii zneužili pro své cíle.

Na parklandské škole ještě neuplynula ani hodina od masakru, který nepřežilo 17 lidí, a twitterové účty napojené na kruhy kolem ruské vlády již chrlily stovky tweetů. Sledovat je nebylo obtížné – které to jsou, monitoruje více organizací, třeba projekt Hamilton 68.

Pro boty se jednalo o ideální příležitost. Právě masakry jsou totiž emotivním tématem s politickým přesahem, které si snadno získává pozornost veřejnosti. A o tu jde především. Římské „rozděl a panuj“ se zde nenápadně mění na „získej pozornost a rozděl národ“. Téma kontroly zbraní, druhého dodatku americké ústavy, je v USA mimořádně polarizující. A Rusové toho s chutí využívají. 

„Je to pro tyto účty skutečně typické,“ analyzuje pro New York Times Jonathan Morgan, výkonný ředitel společnosti New Knowledge, která se zaměřuje na sledování dezinformačních kampaní. „Ruští boti se soustředí na cokoliv, co Američany rozděluje. Téměř systematicky.“

Konkrétní twitterové účty tak minulý týden automaticky přinášely a retweetovaly zprávy z masakru. Rychlostí, která by snesla srovnání s kabelovou televizí. Vše doplněné vhodnými hashtagy: #GunReformNow #GunControlNow #ParklandShooting. Obecně podporovaly argumenty obou táborů s cílem rozhádat je. Jak Twitter přiznal, ve chvíli, kdy se tyto hashtagy rozšíří mezi uživatele, kteří sdělení botů retweetují, je pro společnost již velmi složité proti takové kampani jakkoliv zakročit.

Twitter se tak na Valentýna, kdy se útok odehrál, stal mementem toho, že ruské ovlivňování americké politiky nebyla jen jednorázová záležitost během předvolební kampaně. Že armáda botů je zde stále, vyzbrojená jakýmkoliv tématem, které jde zneužít. Protože názorově a hodnotově rozpolcené USA jsou pro Rusko mnohem přijatelnější variantou, než silná, jednotná a sebevědomá Amerika. 

Téma je zvláště aktuální v kontextu nadcházejících voleb do amerického Kongresu, které se budou konat na podzim letošního roku. Bezpečnostní složky uvádějí, že lze očekávat ruské zásahy. A automatické účty na twitteru jsou jen jedním z nábojů v ruském koltu. Mezi další formy ovlivňování prezidentských voleb z roku 2016 patřily falešné příspěvky na facebooku, propagandistická videa na youtube či placená reklamní sdělení. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud