Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruští twitteroví boti milují masakry. Po tom floridském vychrlili stovky tweetů

Ruští twitteroví boti milují masakry. Po tom floridském vychrlili stovky tweetů

Vykopat příkopy co možná nejhlubší a rozdělit tak USA na dvě poloviny. Takový je úkol armády twitterových botů, které jsou navázané na ruskou vládu. Zajatci se v této válce neberou. Krátce poté, co minulý týden bývalý student zastřelil 17 lidí na škole v Parklandu na Floridě, dali se ruští boti na twitteru do práce a tragédii zneužili pro své cíle.

Na parklandské škole ještě neuplynula ani hodina od masakru, který nepřežilo 17 lidí, a twitterové účty napojené na kruhy kolem ruské vlády již chrlily stovky tweetů. Sledovat je nebylo obtížné – které to jsou, monitoruje více organizací, třeba projekt Hamilton 68.

Pro boty se jednalo o ideální příležitost. Právě masakry jsou totiž emotivním tématem s politickým přesahem, které si snadno získává pozornost veřejnosti. A o tu jde především. Římské „rozděl a panuj“ se zde nenápadně mění na „získej pozornost a rozděl národ“. Téma kontroly zbraní, druhého dodatku americké ústavy, je v USA mimořádně polarizující. A Rusové toho s chutí využívají. 

„Je to pro tyto účty skutečně typické,“ analyzuje pro New York Times Jonathan Morgan, výkonný ředitel společnosti New Knowledge, která se zaměřuje na sledování dezinformačních kampaní. „Ruští boti se soustředí na cokoliv, co Američany rozděluje. Téměř systematicky.“

Konkrétní twitterové účty tak minulý týden automaticky přinášely a retweetovaly zprávy z masakru. Rychlostí, která by snesla srovnání s kabelovou televizí. Vše doplněné vhodnými hashtagy: #GunReformNow #GunControlNow #ParklandShooting. Obecně podporovaly argumenty obou táborů s cílem rozhádat je. Jak Twitter přiznal, ve chvíli, kdy se tyto hashtagy rozšíří mezi uživatele, kteří sdělení botů retweetují, je pro společnost již velmi složité proti takové kampani jakkoliv zakročit.

Twitter se tak na Valentýna, kdy se útok odehrál, stal mementem toho, že ruské ovlivňování americké politiky nebyla jen jednorázová záležitost během předvolební kampaně. Že armáda botů je zde stále, vyzbrojená jakýmkoliv tématem, které jde zneužít. Protože názorově a hodnotově rozpolcené USA jsou pro Rusko mnohem přijatelnější variantou, než silná, jednotná a sebevědomá Amerika. 

Téma je zvláště aktuální v kontextu nadcházejících voleb do amerického Kongresu, které se budou konat na podzim letošního roku. Bezpečnostní složky uvádějí, že lze očekávat ruské zásahy. A automatické účty na twitteru jsou jen jedním z nábojů v ruském koltu. Mezi další formy ovlivňování prezidentských voleb z roku 2016 patřily falešné příspěvky na facebooku, propagandistická videa na youtube či placená reklamní sdělení. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1