Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál na druhou: Facebook přiznal, že Cambridge Analytica předal údaje 87 milionů lidí

Skandál na druhou: Facebook přiznal, že Cambridge Analytica předal údaje 87 milionů lidí

Obří skandál sociální sítě Facebook a firmy Cambridge Analytica znovu narostl. A nejde o nijak kosmetickou záležitost: Uživatelů, jejichž data se stala nevědomky municí pro zmíněnou pofidérní firmu manipulující s politikou po celém světě, nebylo 50 milionů, jak odhadoval Christopher Wylie, který aféru odhalil. Sám Facebook nyní přiznává nový údaj: 87 milionů. Činí tak nenápadně, jednou větou na konci firemního blogu, který ujišťuje, že na síti bude líp.

Facebook je ve světle aféry s firmou Cambridge Analytica v nejhorší situaci za dobu své existence. Skandál drtí jeho hodnotu, ale především pověst. Šéf gigantu Mark Zuckerberg balancuje mezi pobouřenými uživateli, nespokojenými investory a zákonodárci na obou stranách Atlantiku, kteří chtějí odpovědi.

Slyšení v britském parlamentu šéf Facebooku nakonec unikl, ale souhlasil, že předstoupí před komisi americké Sněmovny reprezentantů. Jak dnes zaznělo, slyšení bude 11. dubna. Pár hodin na to pustil Facebook do světa firemní blog, který pozici šéfa firmy před nadcházejícím slyšením pořádně zkomplikoval. Konkrétně o 37 milionů dalších uživatelů, které Facebook oproti původnímu odhadu Wylieho nově přiznal. „V celku – jak zatím tušíme – byly informace až 87 milionů lidí, převážně v USA, nevhodně sdíleny s Cambridge Analytica,“ píše v textu šéf technologií Facebooku Mike Schroepfer. 

„Nevhodně sdíleny“ znamená v překladu následující: Data z Facebooku, který své uživatele vysloveně vyzývá k jejich sdílení, šla spolu s údaji od jejich přátel k třetím stranám. Bez jejich vědomí, ale za plného souhlasu Facebooku. Cambridge Analytica jako jeden z příjemců tyto informace zpracovala, využila a nabídla dál svým klientům s cílem přesně zacílit kampaň na konkrétní skupiny a manipulovat s nimi.

To přišlo vhod třeba při amerických prezidentských volbách nebo při kampani za odchod Velké Británie z Evropské unie. Facebook se zjevně spokojil s ujištěním firmy, že data už dávno smazala. Jak uvádí Channel 4, databáze jsou navzdory tomu alespoň z části stále v oběhu. Podle přiznání někdejšího šéfa firmy, které zachytili na skrytou kameru britští novináři, se intervence Cambridge Analytica týkala i Česka. Kdo tu z ní měl profitovat, ale stále není jasné.

Zuckerberg se minulý týden za chyby, jichž se Facebook dopustil, omluvil. Zároveň slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům. Schroepfer v dnešním příspěvku zmiňuje devět kroků, které teď sociální síť podniká, a slibuje další v nadcházejících měsících. Mimo jiné chce ukončit možnost identifikovat uživatele skrze číslo mobilu a omezí archivaci zpráv a hovorů přes Messenger.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1