Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soukup už netáhne. Televizi Barrandov padla v prvním pololetí sledovanost téměř o 20 procent

Soukup už netáhne. Televizi Barrandov padla v prvním pololetí sledovanost téměř o 20 procent

Televizní skupině Barrandov se během prvních šesti měsíců letošního roku propadl podíl na sledovanosti (share) téměř o dvacet procent. Vyplývá to z dat, která pro INFO.CZ poskytla Asociace televizních organizací (ATO). Mediální odborník Milan Šmíd míní, že pokud Soukup nezmění svůj styl, k lepším číslům se už nedostane. 

Vlastníkovi a hlavní tváři televizní skupiny Barrandov se v první polovině letošního roku vskutku nedařilo. Kromě toho, že se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání musela často zabývat stížnostmi kvůli skryté reklamě či neobjektivitě, tak televizi Jaromíra Soukupa také razantně ubyli diváci. 

Podle statistik společnosti ATO – Nielsen Admosphere se totiž podíl televize na sledovanosti (share) u diváků starších 15 let snížil v první polovině letošního roku o 18.6 procenta na 7,03 procent. To je nejvýznamnější pokles ze všech českých stanic.

Podle statistik byly v prvním pololetí nejsledovanější stanice České televize, jejichž share se zvýšil o necelých pět procent na 30,89 procenta. Rostl i podíl sledovanosti FTV Prima, který dosáhnul 22,22 procenta, naopak skupině stanic Nova Group share klesnul téměř o procentní bod na 29,23 procenta a v žebříčku nejsledovanějších stanic přepustila České televizi první místo.

Důvod Soukupova propadu je podle mediálního odborníka Milana Šmída přechod do stereotypu. „On svými tématy zprvu zaujal, přinesl některé inovace, ale profesionálně to již nezvládl,“ míní pro INFO.CZ Šmíd. „Lidé jsou už nyní unavení a on nepřináší nic nového. Vrchol už má za sebou, pokud chce v tomto stylu pokračovat, tak už se k lepším číslům nedostane.“

Na dotaz serveru INFO.CZ, zda televize plánuje vzhledem k poklesu sledovanosti nějaké změny, tiskový odbor TV Barrandov nereagoval.

Server Hlídací pes nicméně v minulých dnech informoval, že Soukupova mediální společnost Empresa Media, která mimo jiné dodává pro TV Barrandov zpravodajský obsah, propustila asi pětinu svých zaměstnanců, především novinářů.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232