Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soumrak Googlu a Facebooku. Austrálie začala vyšetřovat, zda neškodí médiím

Soumrak Googlu a Facebooku. Austrálie začala vyšetřovat, zda neškodí médiím

Australský regulátor hospodářské soutěže začne vyšetřovat Facebook a Google, zda nenarušují mediální trh a nepoškozují vydavatele a konzumenty. Vláda přezkum nařídila jako součást širších reforem médií. Ta znepokojuje hlavně reklamní politika Googlu.

Podobně jako na celém světě mají také australská média problém s klesajícími příjmy. Technologičtí giganti jako Google, Facebook a Netflix si totiž ukrajují značnou část zisků z reklamy. To vede k obavám o budoucnost a kvalitu žurnalistiky v době výrazného šíření tzv. falešných zpráv.

„Budeme zkoumat, zda platformy neuplatňují tržní sílu v komerčních dohodách k poškozování konzumentů, tvůrců mediálního obsahu a zadavatelů reklamy,“ prohlásil předseda regulátora ACCC Rod Sims.

Zabývat se bude také tím, jak Facebook a Google svoji činnost provozují, aby mohl naplno porozumět jejich vlivu v Austrálii.

Mluvčí Googlu dal najevo, že chce během vyšetřování s regulátorem spolupracovat. Facebook se k věci zatím nevyjádřil.

Myšlenka vyšetřování se objevila v letošním roce během projednávání širší mediální reformy. To vyústilo v uvolnění vlastnických zákonů. Velcí australští hráči tak mohli znásobit svůj podíl na trhu, aby lépe konkurovali internetovým gigantům.

Podle nezávislého mediálního analytika Petera Coxe je nejasné, co by mohl regulátor na konci šetření, které musí být ukončeno do 18 měsíců, vládě doporučit. „Můžete to vidět jako krok k jinému typu reformy, například daní,“ prohlásil Cox. S otázkou, jak zdanit technologické společnosti, se potýká i Evropská unie.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1