Články odjinud

Tajné sledování hovorů a SMS. Facebook má obří skandál, data dával dalším firmám a rivaly trestal

Tajné sledování hovorů a SMS. Facebook má obří skandál, data dával dalším firmám a rivaly trestal

Facebook hledal cesty, jak od uživatelů získat ještě více jejich osobních dat a následně je využít pro své obchodní zájmy. Vyplývá to z e-mailů představitelů společnosti, které ve středu odtajnil britský parlamentní výbor. Kromě hladu po datech z nich lze vyčíst i to, že Facebook zvýhodňoval některé firmy tím, že jim umožnil přístup k citlivým údajům, zatímco jiným takovou možnost cíleně nedal.

Byl to plán, který představoval jedno z největších rizik pro důvěryhodnost Facebooku. A jeho představitelé to moc dobře věděli. Když se technologický gigant v roce 2015 rozhodl, že by rád získával detaily o telefonních hovorech a SMS zprávách, pustil se na tenký led.

„Je to příliš velké riziko z pohledu PR, ale vypadá to, že náš ‚růstový tým‘ postupuje rychle kupředu a dělá na tom,“ varoval jeden ze zaměstnanců Facebooku Mike LeBeau. Navzdory obavám zaměstnanců i šéfa společnosti Marka Zuckerberga, jenž měl dojem, že data mohou uniknout ze společnosti, projekt pokračoval.

Neřekneme jim o tom

Podnikoví stratégové dospěli k názoru, že ideálním scénářem bude aktualizovat stávající aplikaci Facebooku pro operační systém Android. Uživatelé se dle tehdejších představ během instalace vůbec neměli dozvědět, že povolují firmě monitorovat své hovory a SMS.

Facebook zatím nekomentoval, zda krok skutečně učinil. Když ale v březnu letošního roku vypukl skandál kolem společnosti Cambridge Analytica, která zneužila data ze sociální sítě mimo jiné k podpoře volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa, umožnil Facebook lidem stáhnout si všechny informace, které o nich nasbíral. Mnoho uživatelů přitom překvapilo, že firma měla k dispozici údaje o jejich telefonních kontaktech.

Plány Facebooku je možné vyčíst z vnitřní e-mailové komunikace vysoce postavených představitelů společnosti, které zveřejnil britský parlamentní výbor šetřící roli Facebooku při šíření dezinformací. Korespondenci převážně z let 2012 až 2015, kdy byla síť na vzestupu, shromáždila firma Six4Three, která díky snadnému přístupu k datům uživatelů Facebooku vyvinula aplikaci umožňující najít na sociální síti fotky žen v bikinách. Six4Three nyní žaluje provozovatele sociální sítě, že poškodil její byznys, když jí v roce 2014 přístup k datům odebral.

„Jak už jsme mnohokrát řekli, Six4Three vyzobala tyto roky staré dokumenty jako součást žaloby, která má donutit Facebook sdílet informace o přátelích s uživateli aplikace,“ napsal v prohlášení Facebook s tím, že monitorování telefonní komunikace na Androidu je volitelná možnost. Neodpověděl ale na otázku, zda některé hovory sledoval, aniž by dostal od lidí jejich vědomý souhlas.

1080p 720p 360p
Facebook šel po datech z nemocnic, ukládá absolutně vše. Zuckerberg jde přes mrtvoly, řekl publicista Dočekal v pořadu Štrunc!

Facebook rozhodl a konkurent zanikl

Nasbíraná data Facebooku sloužila primárně ke zlepšování cílení reklamy a funkcí typu „Lidé, které byste mohli znát“. V posledních letech se běžně stávalo, že se v seznamu možných známých objevovali lidé, jimž uživatelé nedávno telefonovali nebo si je přidali do telefonního seznamu. Informace ale zároveň sloužily v konkurenčním boji.

Jak e-maily ukazují, Facebook získal díky datům moc ovlivnit situaci na trhu. Ačkoli se společnost brání, že data uživatelů nikdy třetím stranám neprodávala, z korespondence vyplývá, že některým firmám poskytovala přístup, zatímco jiným nikoli. Není přitom úplně jasné, podle jakých kritérií tak činila.

Z dostupných zpráv vyplývá, že Facebook znevýhodňoval produkty, které považoval za riziko pro svoje obchodní zájmy. Zatímco Airbnb nebo Netflix přístup k datům získaly, Vine (aplikace Twitteru, která umožňovala nahrávat a upravovat videa) takovou možnost úmyslně nedostal. Vine v roce 2016 oznámil svůj konec.

Kvůli práci s daty Facebook kritizují i američtí zákonodárci. Podle nich patří údaje Američanů stále občanům USA, nikoli Facebooku. Zároveň zmiňují, že zveřejněné e-maily vznášejí pochybnosti ohledně pravdivosti Zuckerbergova dubnového svědectví před senátním výborem, v němž tvrdil, že Facebook uživatelská data neprodával.

Měla ochránit soukromí, posílala data Facebooku

Z dokumentů lze navíc vyčíst, že se Facebook neomezoval na vlastní zdroje. V roce 2013 najal izraelskou analytickou společnost Onavo, která prostřednictvím mobilních obchodů nabízela aplikaci Onavo Project. Ta lidem nabízela ochranu soukromí na internetu. Zároveň ale monitorovala, které aplikace používají nejčastěji. Zjištění pravidelně posílala Facebooku.

Onavo tak umožnilo Zuckerbergově firmě získat informace o potenciálních konkurentech. Na základě monitoringu Onava společnost například zjistila, že komunikační aplikaci WhatsApp narůstá popularita a je asi čtyřnásobně využívanější než podobná aplikace Facebooku. O deset měsíců později Facebook WhatsApp koupil.

1080p 720p 360p
Facebook zná vaše slabiny. Ukládá i rozepsané statusy a mění přemýšlení lidí, říká Alvarová

Zaměstnanci tlačí na Zuckerbergův konec

Zveřejněné e-maily jsou dalším skandálem, který musí Facebook tento rok vysvětlovat. Kromě kauzy Cambridge Analytica se řeší i role sociální sítě v šíření ruské propagandy před americkými prezidentskými volbami nebo referendem o brexitu.

List New York Times v listopadu zjistil, že vedení Facebooku nedbalo varování expertů a aktivistů z Myanmaru, Indie nebo Německa, kteří jej upozorňovali, že se stává nástrojem vládních zájmů. Když se role sítě začala řešit veřejně, Facebook sám využil dezinformací, aby očerňoval své kritiky.

Podle zdrojů serveru Buzzfeed uvnitř společnosti panuje napjatá atmosféra a sílí tlaky na Zuckerbergův konec ve vedení firmy. Věří, že podobně jako Google nebo Uber, může upozadění zakladatele i v případě Facebooku vést ke zlepšení veřejného obrazu.

Zatím se však nezdá, že by Zuckerberg měl v plánu z čela Facebooku odejít. Nahrává mu i nejednotnost zaměstnanců. Ti jsou podle Buzfeedu rozdělení na tři skupiny. Jedna zůstává loajální k Zuckerbergovi, druhá požaduje jeho konec a třetí považuje současné kauzy za důkaz kampaně, kterou vedou proti Facebooku zaujatá média. 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818