„Do Francie jsem přijel čistý a čistý i odjedu,“ říká český řidič odsouzený za pašování migrantů

Lucie Bednárová

06. 12. 2018 • 12:20

Českého řidiče kamionu Jiřího Sagana francouzský soud poslal na 18 měsíců do vězení, protože dle verdiktu pašoval migranty do Spojeného království. Sagan se odvolal a s pomocí svých právníků se nyní snaží dokázat, že je nevinný. „Považuje se za justiční omyl a chce být očištěn,“ říká jeho advokát Ladislav Drha pro INFO.CZ. I přesto, že migrantů, kteří se pokoušejí překročit Lamanšský průliv, v posledních měsících ubylo, kontroly snažící se odhalit běžence ukryté v návěsech aut přitvrzují. Podle českého europoslance Tomáše Zdechovského jde fakticky o šikanu řidičů ze střední a východní Evropy, na které se francouzská policie a celníci údajně soustředí víc než na jejich kolegy ze západní Evropy.

„Pan Sagan je exemplární příklad,“ je přesvědčen český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který kauzu českého řidiče odsouzeného ve Francii k osmnáctiměsíčnímu pobytu ve vězení za pašování migrantů medializoval. „Mluvím s autodopravci a vychází mi z toho, že tato šikana je zaměřená především na řidiče ze střední a východní Evropy,“ vysvětluje europoslanec.

Některým konkrétním případům se redakce INFO.CZ věnovala dříve. Šlo například o muže, kterému britské úřady v červnu 2016 objevily v přívěsu 14 Eritrejců. Do konce roku nemohl vstoupit na území Spojeného království, čímž celou kauzu považoval za vyřízenou. Dva roky po incidentu mu ale přišla obsílka s informací, že dostal pokutu ve výši 8400 liber, tedy 600 liber za každého běžence. Po medializaci případu se podařilo celkovou pokutu snížit na 602 liber. Původní částka blížící se čtvrt milionu korun by byla likvidační.

U Jiřího Sagana francouzská policie přitvrdila. Četníci objevili začátkem července v chladícím boxu jeho kamionu 15 Iráčanů. Řidič se hájil tím, že o jejich přítomnosti nevěděl, a i přesto, že sami migranti podle informací, které se dostaly k europoslancům, vypověděli, že do auta vlezli bez Saganova vědomí, policie vzala řidiče okamžitě do vazby s tím, že jde o komplice pašeráků. Český řidič se proti následnému odsouzení k osmnáctiměsíčnímu pobytu ve francouzském vězení odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.

„Špatně se to odhaduje, ale šance tu jsou,“ myslí si Saganův advokát Ladislav Drha, se kterým INFO.CZ mluvilo. Sagan je prý rozhodnutý očistit své jméno i přesto, že kvůli čekání na výsledek odvolacího soudu pravděpodobně stráví ve vězení delší dobu, než pokud by odvolání vůbec nepodal nebo by jej stáhnul. Pokud by řidič původní trest přijal, francouzské právo umožňuje podmínečné propuštění už po několika měsících.

„Podle našich propočtů by to vyšlo lépe, než pokud bude čekat na odvolací soud,“ vysvětluje Drha. „On nám ale řekl, že raději zůstane o několik týdnů i měsíců déle. Hlavně, aby byl na konci zproštěn obžaloby. Doslova nám řekl: do Francie jsem čistý přijel a čistý z ní také odjedu,“ dodává advokát, který se minulý týden vrátil z věznice Longuenesse na severu Francie, kde si Jiří Sagan odpykává trest. „Na nic si nestěžoval. Věznice je poměrně nová, takže mu nic neschází, pokud tedy odhlédneme od toho, že je v kriminálu. Je zatvrzelý a chce vydržet. Říká, že je justiční omyl a chce být očištěn,“ popisuje setkání Drha.

Advokát věří, že soud v posuzování odvolání přihlédne k tomu, že Sagan je bezúhonný a je obviněn z něčeho, co je ve Francii poměrně častý jev, avšak žádný z Čechů za to zatím nebyl potrestán trestem odnětí svobody. To, že Francouzi v kontrolách opravdu přitvrdili, potvrdila nedávno redakci i francouzská právnička Mathilde Caussade. Podle jejích slov jsou místní lidé i soudci, kteří posuzují jednotlivé případy, zavaleni prací a z celé situace jsou, stejně jako samotní řidiči, unaveni.

INFOGRAFIKA DNE: Globální pakt o migraci

„Je to tak,“ říká i advokát Drha. Zdůrazňuje ale, že nemá smysl vyvíjet na francouzské soudy tlak. „Jakoukoliv diplomatickou aktivitu je potřeba vyvíjet citlivě a v přiměřené míře. Soudy ve Francii jsou nezávislé a zasahování do jejich práce má zcela určitě své hranice,“ říká v narážce na snahy některých českých politiků se do Saganova případu vložit.

Kritické Calais

Jiří Sagan a další čeští řidiči byli francouzskou policií a četníky kontrolováni v blízkosti severofrancouzského přístavu Calais, kde se shromažďují migranti, kteří chtějí odejít do Spojeného království.

Nejhorší situace tu byla v roce 2016, tedy krátce po vrcholu migrační krize v Evropě. V tuto dobu tu stál divoký tábor zvaný Džungle, který se nacházel v těsné blízkosti města a kde žilo několik tisíc nelegálních migrantů (odhady mluvily až o 11 tisících). Francouzské úřady nechaly tábor strhnout a migranty postupně rozvezly na oficiální místa k tomu určená po celé zemi.

Nyní se v okolí Calais nevyskytují tisíce, ale podle vyjádření tamních humanitárních organizací už jen stovky migrantů. Jak už INFO.CZ dříve psalo, i přesto, že počet běženců v okolí Calais klesl, situace na francouzských dálnicích se příliš nezlepšila. Zmizely jen mediálně vděčné obrázky, kdy se migranti snažili do aut dostat tím, že je na silnicích násilně zastavovali. Jejich způsoby jsou nyní mnohem promyšlenější.

„Věřím, že tlak na řešení přiměje Francouze lépe vozy kontrolovat a budou při tom používat i drahé rentgeny, které si nechali proplatit z EU,“ říká k tomu europoslanec Zdechovský, který se chce v této věci obrátit přímo na Evropskou komisi. „Vše nasvědčuje tomu, že během prosincového nebo lednového pléna (plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku; pozn. redakce) bude téma opět jedním z bodů oficiální rozpravy,“ uvedl.

SDÍLET