Babiš jako odstrašující příklad. Z českého premiéra je symbol zneužívání unijních dotací

Obsáhlá a tvrdá rezoluce Evropského parlamentu, která odsuzuje pokračující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše a vyzývá k zastavení všech evropských dotací a veřejných zakázek pro firmu Agrofert, je z formálního hlediska nezávazným politickým prohlášením. Způsobila nicméně, že se „případ Babiš“ stal pro celou Evropu ukázkou toho, jak v některých zemích „oligarchové“ v politických funkcích zneužívají svého postavení, aby se obohacovali z peněz daňových poplatníků. Babiš slouží jako odstrašující příklad a podnět k výzvě na adresu Evropské komise, aby zařídila, že evropské dotace budou sloužit lidem a ne boháčům.

„Požadavek, aby Evropská komise bez dalších odkladů zveřejnila auditní zprávu o Babišově střetu zájmů, odráží přání české občanské společnosti, která proti Babišovu uchvácení českého státu protestovala v posledních dvou letech na bezprecedentně navštívených demonstracích,“ všímá si bruselský server EU Observer. Rezoluce podle něj „poskytuje průkazné svědectví, jak český stát podvádí vlastní občany, jak umožňuje mnoha svým úřadům, aby se staly nástroji ve službách premiéra-oligarchy a také jak Babiš díky své moci nutí státní úředníky, aby předstírali, že jeho osobní zájmy se vlastně rovnají zájmům státu.“

EU Observer se zamýšlí nad tím, jak se mohlo stát, že místo aby sloužily k hospodářskému a sociálnímu sbližování postkomunistických zemí se západními demokraciemi, byly evropské dotace častěji zneužity k budování místních, regionálních či národních mafiánských struktur. Připomíná, že už prezident Václav Havel v 90. letech upozorňoval na „mafiánský kapitalismus“ spočívající ve vysávání veřejných rozpočtů. Systém se postupně zdokonalil tak, že si dnes hravě poradí se všemi tvrdými pravidly EU.

Rezoluce EP k Babišovi: Dotační mejdan skončil, a nejen pro něj

sinfin.digital