Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump přistihl kritiky při šíření fake news. Chtěli mu dát za vinu nezletilé migranty v kleci

Trump přistihl kritiky při šíření fake news. Chtěli mu dát za vinu nezletilé migranty v kleci

Americký prezident Donald Trump si dnes vyměnil role se svými liberálními kritiky, které přistihl při šíření smyšlené zprávy. Na twitteru se objevila fotografie nedospělých migrantů na americko-mexické hranici umístěných do drátěné klece, což měl být důkaz nelidského zacházení, jemuž Trumpova vláda vystavuje dětské přistěhovalce. Fotografie byla ale pořízena za vlády Baracka Obamy.

Obrázek už na twitteru není, kdo ho tam umístil, není známo. Dál ho ale podle agentury AP rozšířil jistý Jon Favreau, který se údajně podílel na tvorbě Obamových projevů. Fotografie se pak díky přeposílání rozletěla do světa s patřičně kritickým komentářem na adresu Bílého domu.

Omylu si všiml i sám prezident. "Demokraté chybně tweetovali obrázek z roku 2014, kdy vládl Obama, zobrazující děti na hranicích v drátěných klecích. Mysleli, že jsou to nové fotky a chtěli nás zostudit. Ale obrátilo se to proti nim," napsal Trump na twitteru.

Děti na čtyři roky staré fotografii byly zadrženy, když se pokusily přejít hranici bez doprovodu dospělých. V roce 2014 bylo podle agentury AP na mexických hranicích zadrženo na 47.000 takových dětí do doby, než se úřadům podařilo spojit se s jejich rodiči.

Fotka se nyní stala aktuální, protože se objevily zprávy, že se v důsledku restriktivní přistěhovalecké politiky nynější vlády počet dětí zadržovaných na jižních hranicích USA zvyšuje. Podle nového nařízení ministerstva spravedlnosti pohraniční stráž musí osoby přicházející do USA bez povolení zadržet a obvinit je z trestného činu. Pokud s sebou mají děti, musejí jim být jako stíhaným osobám po dobu vazby odebrány.

"Rodiče mohou být stíháni, ale děti nesmějí. Máme-li povinnost toto jednání stíhat, pak musejí jejich děti nevyhnutelně po určitou dobu žít v jiných podmínkách," komentoval nedávno Trumpův dekret ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1