Trump přistihl kritiky při šíření fake news. Chtěli mu dát za vinu nezletilé migranty v kleci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump přistihl kritiky při šíření fake news. Chtěli mu dát za vinu nezletilé migranty v kleci

Trump přistihl kritiky při šíření fake news. Chtěli mu dát za vinu nezletilé migranty v kleci

Americký prezident Donald Trump si dnes vyměnil role se svými liberálními kritiky, které přistihl při šíření smyšlené zprávy. Na twitteru se objevila fotografie nedospělých migrantů na americko-mexické hranici umístěných do drátěné klece, což měl být důkaz nelidského zacházení, jemuž Trumpova vláda vystavuje dětské přistěhovalce. Fotografie byla ale pořízena za vlády Baracka Obamy.

Obrázek už na twitteru není, kdo ho tam umístil, není známo. Dál ho ale podle agentury AP rozšířil jistý Jon Favreau, který se údajně podílel na tvorbě Obamových projevů. Fotografie se pak díky přeposílání rozletěla do světa s patřičně kritickým komentářem na adresu Bílého domu.

Omylu si všiml i sám prezident. "Demokraté chybně tweetovali obrázek z roku 2014, kdy vládl Obama, zobrazující děti na hranicích v drátěných klecích. Mysleli, že jsou to nové fotky a chtěli nás zostudit. Ale obrátilo se to proti nim," napsal Trump na twitteru.

Děti na čtyři roky staré fotografii byly zadrženy, když se pokusily přejít hranici bez doprovodu dospělých. V roce 2014 bylo podle agentury AP na mexických hranicích zadrženo na 47.000 takových dětí do doby, než se úřadům podařilo spojit se s jejich rodiči.

Fotka se nyní stala aktuální, protože se objevily zprávy, že se v důsledku restriktivní přistěhovalecké politiky nynější vlády počet dětí zadržovaných na jižních hranicích USA zvyšuje. Podle nového nařízení ministerstva spravedlnosti pohraniční stráž musí osoby přicházející do USA bez povolení zadržet a obvinit je z trestného činu. Pokud s sebou mají děti, musejí jim být jako stíhaným osobám po dobu vazby odebrány.

"Rodiče mohou být stíháni, ale děti nesmějí. Máme-li povinnost toto jednání stíhat, pak musejí jejich děti nevyhnutelně po určitou dobu žít v jiných podmínkách," komentoval nedávno Trumpův dekret ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.