Trumpův právník žaloval web BuzzFeed za kompro na prezidenta. Teď je sám v problémech a žaloby stáhnul | info.cz

Články odjinud

Trumpův právník žaloval web BuzzFeed za kompro na prezidenta. Teď je sám v problémech a žaloby stáhnul

Osobní právník prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen stáhl žaloby na internetový portál BuzzFeed a investigativní firmu Fusion GPS, které letos v lednu zažaloval za pomluvu. Oznámila to dnes agentura AP. BuzzFeed loni zveřejnil neověřené kompromitující informace o Trumpovi, jimiž chce údajně Rusko amerického prezidenta vydírat. Společnost Fusion GPS se na získání kompromitující složky podílela.

Informace shromáždil bývalý britský špion Christopher Steele, jehož si pro tuto práci Fusion GPS najala na objednávku americké Demokratické strany. Steele v červenci 2016 předal dokumentaci americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), protože může mít vztah k objasnění údajných ruských zásahů do amerických voleb. Trump opakovaně označil údajná kompromitující fakta za podvod.

Server BuzzFeed se postaral, aby se obsah složky dostal na veřejnost. Stojí v ní, že ruská tajná služba má důkazy o Trumpových sexuálních dobrodružstvích v jednom hotelu v Moskvě a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli. Tvrzení bylo od počátku považováno za nepodložené a neprověřené a většina médií je odmítla publikovat.

Důležitou součástí dokumentace měla být i informace o tom, že Cohen se v Praze setkal s ruskými agenty, aby zažehnal skandál kolem styků Trumpa a jeho týmu s Ruskem. Cohen tvrdí, že s Rusy nejednal a že v Praze nikdy nebyl. "Prokáže se, že jsem nebyl součástí ruského komplotu," komentoval v lednu Cohen pro agenturu Bloomberg své žaloby proti Buzzfeed a Fusion GPS.

Ve středu večer ale podle agentury AP obě žaloby podané u newyorského federálního soudu stáhl. Podle Cohenova advokáta Davida Schwartze bylo rozhodnutí "těžké". Cohen k němu prý dospěl vzhledem k "událostem, které se nyní dějí" a k pozornosti, kterou je třeba jim věnovat.

Na mysli měl podle AP nepochybně nedávnou razii, při níž agenti FBI odnesli z jeho bytu a kanceláře stohy dokumentů a spoustu telefonů a elektronických nosičů. Akce údajně souvisela se stíháním, které je proti Cohenovi vedeno v blíže neurčené kauze nezákonných obchodních praktik.

Vyšetřovatelé FBI ale nevylučují, že objeveny mohou být dokumenty související se Trumpovými vztahy s Ruskem, případně informace o pletkách ženatého Trumpa s americkou pornoherečkou z roku 2006.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud