Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

200 tisíc? Půl milionu? Mrtvé v Sýrii nikdo přesně nespočítá. I OSN to vzdala už před lety

200 tisíc? Půl milionu? Mrtvé v Sýrii nikdo přesně nespočítá. I OSN to vzdala už před lety

Kolik mrtvých si vyžádala občanská válka v Sýrii? Dvě stě tísíc? Čtyři sta? Půl milionu? Ani organizace, které se těmito černými počty zabývají, už pořádně nevědí. Z lidských osudů se stala studená čísla v mlze. O zjištění přesných počtů obětí vleklého konfliktu se sice snaží asi 18 organizací, získat jasná čísla je však nad jejich síly. Válka trvá příliš dlouho, pozorovatelé nemají přístup do zasažených oblastí a celý konflikt je příliš komplexní. Natolik, že Organizace spojených národů už tyto syrské počty před dvěma roky vzdala. 

Když OSN publikovala v roce 2016 svůj poslední odhad počtu obětí syrské občanské války, dokonce už tehdy vycházela z dva roky starých dat. Přitom od té doby se odehrálo mnoho významných událostí, které počet obětí vleklého konfliktu významně navýšily. Tisíce lidí například zemřely během obléhání Aleppa, další položili svůj život během ofenziv vládních vojsk vůči Východní Ghútě, předměstí Damašku, kde se rebelové a povstalci soustředili.

To jsou však jen ty největší události. „Ve skutečnosti šlo o desítky incidentů denně,“ tvrdí pro New York Times Fadel Abdul Ghany, zakladatel monitorovací organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR). Ghany, který se stále snaží vést statistiku obětí konfliktu, doufá, že se jeho práce jednoho dne vyplatí – až se do země vrátí vláda práva a lidé budou za zmařené životy hnáni k odpovědnosti. 

Organizace spojených národů, svůj poslední odhad vydala v roce 2016. „Je obtížné získat přístup do oblastí bojů a komplexita konfliktu je příliš veliká. Je takřka nemožné odhadnout, kolik lidí už během tohoto konfliktu již přišlo o život,“ tvrdí.

Ve svém posledním odhadu OSN tvrdí, že od roku 2011 zemřelo v Sýrii asi 400 tisíc lidí; poslední široce akceptovaný údaj od organizace Syrské centrum pro politický výzkum (SCPR), rovněž z roku 2016, udává číslo o 70 tisíc vyšší. A britská monitorovací organizace OHR ve svém posledním březnovém odhadu odhadla, že od vypuknutí války v březnu 2011 zemřelo asi 511 tisíc lidí. Zhruba 350 tisíc z nich přitom organizace dokáže identifikovat, u zbylých případů jméno oběti nezná.

Další organizace však nabízejí počet obětí výrazně nižší. Například lidskoprávní skupina VDC, která je napojena na syrskou opozici, tvrdí, že zatím zemřelo „jen“ 188 026 osob. Do svých statistik nicméně započítává pouze civilní oběti války.

Obecně přijímaný dnes konsenzus uvádí, že si syrská občanská válka zatím vyžádala asi 500 tisíc obětí - byť mnozí experti připouštějí, že toto číslo může být i výrazně vyšší. Pokud by se však ukázalo být pravdivé, znamenalo by, že asi 2,3 procenta ze syrské původně 22milionové populace za občanskou válku zaplatilo životem.

„Často hovoříme o těchto číslech, 400 tisíc, 500 tisíc. Musíme si ale také uvědomit, co je za nimi. Konkrétní lidské životy. Přesně 400 či 500 tisíc jednotlivých lidských životů,“ upozorňuje Panos Moumtzis z Organizace spojených národů.

Zjišťování počtu obětí syrské občanské války není zbytečný luxus. Podle expertů mají tyto údaje vliv na odpovědnost aktérů tohoto konfliktu, na pocit naléhavosti světového společenství i na konkrétní přijímané politiky – třeba i na odvetný útok USA, Británie a Francie, který proběhnul v sobotu ráno. Tato čísla však mají i svůj historický vliv. Je třeba znát, kolik lidí zemřelo během syrské války stejně tak, jako víme, že během Holokaustu v Evropě zemřelo šest milionů Židů.

„Už jsme se jako lidstvo poučili. Víme, že nemůžeme mít mír, pokud ve světě neexistuje pocit odpovědnosti za činy války,“ uzavírá pro New York Times Anna Nolanová, ředitelka občanskoprávní organizace Syrská kampaň.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1