Afrika vstupuje do vesmírného závodu. Ghana a Nigérie už vypustily první satelity | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Afrika vstupuje do vesmírného závodu. Ghana a Nigérie už vypustily první satelity

Afrika vstupuje do vesmírného závodu. Ghana a Nigérie už vypustily první satelity

Ghanský satelit sestrojila tamní státní univerzita a do kosmu jej z Kennedyho vesmírného střediska dopravila společnost SpaceX patřící do portfolia Elona Muska. Web TechCrunch informuje, že by se mělo jednat o takzvaný Cubesat, tedy družici, která je složena z kostek o rozměrech několika centimetrů. GhanaSat-1, jak se satelit jmenuje, byl na oběžnou dráhu Země vypuštěn během uplynulého měsíce a v současné době už by měl být plně aktivní.

Satelit má na orbitě Země dva hlavní úkoly. Za prvé se jedná o monitorovací zařízení, které sleduje Ghanské břehy a hranice. Druhým úkolem je sběr dat, které vědcům na Státní univerzitě poslouží k dalšímu výzkumu a vzdělávání studentů.

Ačkoliv prezident země Nana Akufo-Addo členům Ghanského vesmírného týmu osobně gratuloval, oficiální vládní podporu projekt nedostal. Své zkušenosti a prostředky tak skupině tří ghanských vědců poskytla japonská vesmírná agentura JAXA.

Podpora vesmírného výzkumu je jedním z hlavních programů Africké unie. Proto minulý rok přijala iniciativu týkající se právě strategie dobývání kosmu. Ghana není jedinou Africkou zemí, který aktivně vstupuje do vesmírného výzkumu. Spolu s GhanaSat-1 totiž raketa SpaceX vynesla do kosmu také podobné zařízení z Nigérie.

Několik afrických zemí jako například Jihoafrická republika, Nigérie, Keňa nebo Etiopie už mají i vlastní kosmické agentury. A Angola před časem oznámila, že svou vlastní družici vypustí do konce roku.

Ghana už dokonce myslí na druhou generaci svého satelitu, který by byl vybaven kamerami s ultra vysokých rozlišením schopnými odhalovat nelegální těžbu surovin, plýtvání vody nebo odlesňování země.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.