Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aktivisté u Nantes bojují o svoji rovnostářskou svatyni. Hodně se to vyhrotilo, říká novinářka

Aktivisté u Nantes bojují o svoji rovnostářskou svatyni. Hodně se to vyhrotilo, říká novinářka

Francouzská policie už skoro dva týdny rozhání okupovanou oblast ZAD u města Nantes, kde mělo vyrůst nové letiště. Vláda na začátku roku od plánu upustila, aktivisté ale zůstávají. Během desítek let vyjednávání totiž v místě rozvinuli několik alternativních zemědělských projektů, ve kterých chtějí pokračovat. Při střetech s policií byly zraněny desítky lidí na obou stranách – mezi nimi i novinářka ekologického deníku Reporterre Marie Astier, která pro INFO.CZ popisuje situaci na místě.

Můžeš vysvětlit, co přesně znamená ZAD?

Původní zkratka znamenala 'Oblast určená k zástavbě'. V souvislosti s plánovaným letištěm se ale ujal název 'Oblast, kterou je potřeba bránit'. O projektu letiště pro západní Francii se mluvilo asi 50 let, občas se na něj zapomnělo, pak se o něm zase začalo mluvit. Většina místních zemědělců se nechala vyplatit a odešla jinam, zůstali asi čtyři, kteří se rozhodli svou půdu bránit. A k nim se přidali další lidé. V oblasti se tak usadilo 200 lidí, kteří bojovali proti letišti a začali rozvíjet alternativní způsob života.

V jakém smyslu alternativní?

Začali vymýšlet nové ekonomické uspořádání a soběstačné zemědělství. Postavili si lehké příbytky, vznikla tam dvě pekařství, truhlářství, mají vlastní stáda i pole. Tak aby žili v co největším souladu s přírodou. Druhá rovina je politická – kromě boje proti letišti šlo postupem času o test alternativního kolektivního uspořádání, které funguje bez zásahu státu a institucí. Byla to forma vzdoru proti moci.

Takže si to můžeme představit jako takový větší squat…

Nevím, jestli to nazývat přímo squatem… Je tam pár kamenných domů, které byly osquatovány a dnes jsou v nich společné prostory. Ale kolem jsou spíš menší budky, karavany, přístřešky v lese nebo na poli. Také osazenstvo je dost rozmanité. Potkala jsem tam hodně chudých z okraje společnosti a vedle nich narazíte na lidi z bohatých intelektuálních rodin s velkým sociálním a kulturním kapitálem. Možná je to takový úkryt pro ty, co jim z nějakého důvodu nevyhovuje žít v dnešní společnosti. Samozřejmě je tam i hodně lidí s radikálními politickými názory, ale skoro bych je nazvala ještě něčím víc než aktivisty, jsou to lidé, co vážně uvažují o novém uspořádání světa a společnosti.

Prvotní cíl zadistů ale byl zabránit stavbě letiště, což se jim v lednu povedlo, takže tam ve výsledku o to letiště zas tak nešlo?

Určitě to bylo důležité, ale oni to berou tak, že je to teď jejich domov, kde něco tvoří a testují. Nemůžou to opustit. Navíc mě samotnou překvapila zvláštní atmosféra na místě. Díky plánu letiště se tam 40 let nezasahovalo do krajiny. Takže tam vidíte, jak to asi dřív vypadalo ve Francii. Jako by se tam zastavil čas. Vyskytuje se tam víc druhů zvířat i rostlin, ptáky slyšíte jasněji než kde jinde. Takže oni to teď berou tak, že tu půdu uhájili a mají nárok tam rozvinout svoje projekty.

Francouzská vláda si ale na romantiku moc nepotrpí, když tam 9. dubna poslala stovky policistů, aby oblast vyklidili…

Když vláda oznámila konec projektu letiště, řekla, že si přeje, aby všichni oblast opustili, a ti, co tam chtějí něco rozvíjet, se musí zaregistrovat. Problém byl v tom, že zadisté chtěli podepsat kolektivní úmluvu, protože pozemky chtějí spravovat kolektivně, jenže stát začal vyžadovat jedno jméno ke každé parcele, a to se zase nelíbí jim. Navíc to nejde udělat ze dne na den, mělo se déle vyjednávat. Jenže místo toho vláda poslala 2500 policistů. Zničili asi třicet příbytků. Každý den to teď vypadá tak, že od rána tam házejí slzné granáty a vyhánějí zadisty. Ti ale zůstávají a snaží se jim bránit, staví barikády a podobně. Hodně se to vyhrotilo na obou stranách. Domnívám se, že policie zneužívá svou sílu. Jako novinářka už jsem se účastnila mnoha demonstrací, ale takové násilí jsem ještě nikdy neviděla.

Marie Astier

Sama jsi byla zraněná, jak k tomu došlo?

Místní zrovna pořádali piknik. V jednu chvíli se rozhodli vydat na pochod s bubny směrem k poli, kde byli policisté. Všechno probíhalo v poklidu… Fotila jsem průvod. Jenže policie nechtěla, aby lidé zamířili do pole. Tak vytáhla slzný plyn. Jako novinářka ho znám z několika demonstrací, vím, jak účinkuje, ale tady to bylo přehnané. Nic jsem neviděla, vůbec jsem nevěděla, kde jsem. Pak začali házet ohlušující granáty. Jeden vybuchl hned vedle mě, pár vteřin jsem vůbec nic neslyšela. Hledala jsem východ, až jsem se konečně vymotala a uviděla, že krvácím z nohy. Ošetřili mě dobrovolníci a nakonec to není nic vážného, zůstala jsem týden na nemocenské. Je to nebezpečné pro všechny, kdo se tam ocitnou.

Ani to není pro zadisty důvod, aby odešli?

Oni nemůžou. ZAD je symbol. Symbol toho, že se dá žít jinak.

Je tedy symbolem pro ostatní sociální hnutí, která teď hýbou Francií?

Určitě, všichni mají společné to, že nesouhlasí s liberální vizí světa podle Macrona, kde se vše řídí konkurencí, velmi zjednodušeně řečeno. ZAD je symbolem kolektivu, což je slovo, které v sociálních hnutích velmi rezonuje. Podle mého názoru, pokud ZAD vydrží, dodá to velkou odvahu všem hnutím po celé Francii. A pokud Macron v ZAD neuspěje a zadisty se mu nepodaří vyhnat, bude to velmi silný signál pro ostatní, že jeho vize není jediná správná.

Probíhají teď nějaká vyjednávání, která by mohla vést ke kompromisu?

Obě strany se snaží vyjednávat, ale po svém. Například teď ve středu bylo setkání, ale nic z něj nevzešlo. Vláda jedná stejným stylem jako se železničáři: pořádá schůzky, ale nic nedělá, takže vlastně o žádné vyjednávání nejde. Je to trochu zoufalé. Důležité teď bude, aby se situace ještě více nevyhrotila, nedejbože aby někdo nezemřel. Macron dal lhůtu 23. dubna pro definitivní vyklizení. Buď něco změní vyjednávání a na lhůtu se zapomene, nebo deadline platí a pak se bojím, že tam dojde k novým násilným střetům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1