Články odjinud

Aktivisté u Nantes bojují o svoji rovnostářskou svatyni. Hodně se to vyhrotilo, říká novinářka

Aktivisté u Nantes bojují o svoji rovnostářskou svatyni. Hodně se to vyhrotilo, říká novinářka

Francouzská policie už skoro dva týdny rozhání okupovanou oblast ZAD u města Nantes, kde mělo vyrůst nové letiště. Vláda na začátku roku od plánu upustila, aktivisté ale zůstávají. Během desítek let vyjednávání totiž v místě rozvinuli několik alternativních zemědělských projektů, ve kterých chtějí pokračovat. Při střetech s policií byly zraněny desítky lidí na obou stranách – mezi nimi i novinářka ekologického deníku Reporterre Marie Astier, která pro INFO.CZ popisuje situaci na místě.

Můžeš vysvětlit, co přesně znamená ZAD?

Původní zkratka znamenala 'Oblast určená k zástavbě'. V souvislosti s plánovaným letištěm se ale ujal název 'Oblast, kterou je potřeba bránit'. O projektu letiště pro západní Francii se mluvilo asi 50 let, občas se na něj zapomnělo, pak se o něm zase začalo mluvit. Většina místních zemědělců se nechala vyplatit a odešla jinam, zůstali asi čtyři, kteří se rozhodli svou půdu bránit. A k nim se přidali další lidé. V oblasti se tak usadilo 200 lidí, kteří bojovali proti letišti a začali rozvíjet alternativní způsob života.

V jakém smyslu alternativní?

Začali vymýšlet nové ekonomické uspořádání a soběstačné zemědělství. Postavili si lehké příbytky, vznikla tam dvě pekařství, truhlářství, mají vlastní stáda i pole. Tak aby žili v co největším souladu s přírodou. Druhá rovina je politická – kromě boje proti letišti šlo postupem času o test alternativního kolektivního uspořádání, které funguje bez zásahu státu a institucí. Byla to forma vzdoru proti moci.

Takže si to můžeme představit jako takový větší squat…

Nevím, jestli to nazývat přímo squatem… Je tam pár kamenných domů, které byly osquatovány a dnes jsou v nich společné prostory. Ale kolem jsou spíš menší budky, karavany, přístřešky v lese nebo na poli. Také osazenstvo je dost rozmanité. Potkala jsem tam hodně chudých z okraje společnosti a vedle nich narazíte na lidi z bohatých intelektuálních rodin s velkým sociálním a kulturním kapitálem. Možná je to takový úkryt pro ty, co jim z nějakého důvodu nevyhovuje žít v dnešní společnosti. Samozřejmě je tam i hodně lidí s radikálními politickými názory, ale skoro bych je nazvala ještě něčím víc než aktivisty, jsou to lidé, co vážně uvažují o novém uspořádání světa a společnosti.

Prvotní cíl zadistů ale byl zabránit stavbě letiště, což se jim v lednu povedlo, takže tam ve výsledku o to letiště zas tak nešlo?

Určitě to bylo důležité, ale oni to berou tak, že je to teď jejich domov, kde něco tvoří a testují. Nemůžou to opustit. Navíc mě samotnou překvapila zvláštní atmosféra na místě. Díky plánu letiště se tam 40 let nezasahovalo do krajiny. Takže tam vidíte, jak to asi dřív vypadalo ve Francii. Jako by se tam zastavil čas. Vyskytuje se tam víc druhů zvířat i rostlin, ptáky slyšíte jasněji než kde jinde. Takže oni to teď berou tak, že tu půdu uhájili a mají nárok tam rozvinout svoje projekty.

Francouzská vláda si ale na romantiku moc nepotrpí, když tam 9. dubna poslala stovky policistů, aby oblast vyklidili…

Když vláda oznámila konec projektu letiště, řekla, že si přeje, aby všichni oblast opustili, a ti, co tam chtějí něco rozvíjet, se musí zaregistrovat. Problém byl v tom, že zadisté chtěli podepsat kolektivní úmluvu, protože pozemky chtějí spravovat kolektivně, jenže stát začal vyžadovat jedno jméno ke každé parcele, a to se zase nelíbí jim. Navíc to nejde udělat ze dne na den, mělo se déle vyjednávat. Jenže místo toho vláda poslala 2500 policistů. Zničili asi třicet příbytků. Každý den to teď vypadá tak, že od rána tam házejí slzné granáty a vyhánějí zadisty. Ti ale zůstávají a snaží se jim bránit, staví barikády a podobně. Hodně se to vyhrotilo na obou stranách. Domnívám se, že policie zneužívá svou sílu. Jako novinářka už jsem se účastnila mnoha demonstrací, ale takové násilí jsem ještě nikdy neviděla.

Marie Astier

Sama jsi byla zraněná, jak k tomu došlo?

Místní zrovna pořádali piknik. V jednu chvíli se rozhodli vydat na pochod s bubny směrem k poli, kde byli policisté. Všechno probíhalo v poklidu… Fotila jsem průvod. Jenže policie nechtěla, aby lidé zamířili do pole. Tak vytáhla slzný plyn. Jako novinářka ho znám z několika demonstrací, vím, jak účinkuje, ale tady to bylo přehnané. Nic jsem neviděla, vůbec jsem nevěděla, kde jsem. Pak začali házet ohlušující granáty. Jeden vybuchl hned vedle mě, pár vteřin jsem vůbec nic neslyšela. Hledala jsem východ, až jsem se konečně vymotala a uviděla, že krvácím z nohy. Ošetřili mě dobrovolníci a nakonec to není nic vážného, zůstala jsem týden na nemocenské. Je to nebezpečné pro všechny, kdo se tam ocitnou.

Ani to není pro zadisty důvod, aby odešli?

Oni nemůžou. ZAD je symbol. Symbol toho, že se dá žít jinak.

Je tedy symbolem pro ostatní sociální hnutí, která teď hýbou Francií?

Určitě, všichni mají společné to, že nesouhlasí s liberální vizí světa podle Macrona, kde se vše řídí konkurencí, velmi zjednodušeně řečeno. ZAD je symbolem kolektivu, což je slovo, které v sociálních hnutích velmi rezonuje. Podle mého názoru, pokud ZAD vydrží, dodá to velkou odvahu všem hnutím po celé Francii. A pokud Macron v ZAD neuspěje a zadisty se mu nepodaří vyhnat, bude to velmi silný signál pro ostatní, že jeho vize není jediná správná.

Probíhají teď nějaká vyjednávání, která by mohla vést ke kompromisu?

Obě strany se snaží vyjednávat, ale po svém. Například teď ve středu bylo setkání, ale nic z něj nevzešlo. Vláda jedná stejným stylem jako se železničáři: pořádá schůzky, ale nic nedělá, takže vlastně o žádné vyjednávání nejde. Je to trochu zoufalé. Důležité teď bude, aby se situace ještě více nevyhrotila, nedejbože aby někdo nezemřel. Macron dal lhůtu 23. dubna pro definitivní vyklizení. Buď něco změní vyjednávání a na lhůtu se zapomene, nebo deadline platí a pak se bojím, že tam dojde k novým násilným střetům.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818